گزارش بانک جهانی؛ شرایط کسب‌ و کار در ایران بدتر شد

گزارش بانک جهانی؛ شرایط کسب‌ و کار در ایران بدتر شد

250
0

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران به نقل از تسنیم، بانک جهانی در تازه‌ترین گزارش خود موسوم به «گزارش فضای کسب و کار ۲۰۱۷» به مقایسه ۱۹۰ کشور جهان از نظر سهولت فعالیت‌های اقتصادی و وضعیت فضای کسب و کار آنها پرداخته است.

بر اساس ارزیابی این نهاد بین المللی که بر پایه آمار مربوط به یک‌ساله منتهی به ژوئن ۲۰۱۶ (خرداد ۹۵) تهیه شده است فضای کسب و کار در ایران  بدتر شده است.

بر اساس گزارش بانک جهانی ایران امسال در شاخص کلی فضای کسب و کار نمره ۵۷٫۲۶ را بدست آورده است که اندکی نسبت به سال قبل افزایش داشته است. ایران در گزارش سال قبل این سازمان نمره  ۵۷٫۴۴ را بدست آورده بود.

شاخص کلی فضای کسب و کار بر پایه ۱۰ شاخص کوچکتر با عناوین آغاز کسب و کار،کسب مجوز، ثبت داراییها، کسب اعتبارات، حمایت از سرمایه گذاری، مالیات، تجارت، اجرای قراردادها و ورشکستگی و دریافت انرژی برق محاسبه می‌شود. این شاخص در واقع نشان دهنده سهولت و مناسب بودن هرکشور برای انجام فعالیت‌های اقتصادی و تجاری است.

هر چه نمره کشوری در شاخص کلی فضای کسب و کار بیشتر باشد دلالت بر شرایط بهتر کسب و کار در ان کشور دارد.

ایران در رده بندی جهانی فضای کسب و کار میان ۱۹۰ کشور در رده ۱۲۰ جهان قرار گرفته است که نسبت به سال قبل ۲  پله نزول داشته است. در گزارش سال گذشته بانک جهانی رتبه جهانی ایران از نظر فضای کسب و کار ۱۱۸ اعلام شده بود.

به گزارش تسنیم، در جهان نیوزیلند با نمره ۸۷٫۰۱ رتبه نخست از نظر فضای کسب و کار را به خود اختصاص داده است و سنگاپور و دانمارک به‌ترتیب رتبه‌های دوم و سوم را ازین نظر به خود اختصاص داده‌اند.

کشور آفریقایی سومانی نیز با نمره ۲۰٫۲۹ در رتبه آخر قرار گرفته است.

 

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید