بشیری: صنعت معدن با کمبود نقدینگی مواجه است

بشیری: صنعت معدن با کمبود نقدینگی مواجه است

171
0
معدن سنگ
معدن سنگ

عباس بشیری نائب رئیس خانه معدن همدان در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری سنگ ایران اظهار کرد: از سال ۱۳۷۲ رئیس کمسیون معادن اتاق بازرگانی همدان شدم. در زمینه استخراج سنگ گرانیت و سیلیس و سنگ های تزئینی فعالیت دارم.

وی در ادامه گفت: متاسفانه برخی مدیران حاضر در صنعت سنگ توانایی های لازم را ندارند. عدم توانایی برخی مدیران باعث تعطیلی کارخانه ها و مجموعه های سنگی می شود. شاید لازم باشد که برای این مدیران دوره های آموزشی مختلف برگزار شود.

وی یادآور شد: ایران از لحاظ ذخایر معدنی در رتبه های بسیار بالای جهانی قرار دارد اما متاسفانه بهره وری و بهره برداری مناسب از معادن نداریم. دلیل بهره برداری نامناسب از معادن ایران، عدم تکنولوژی دستگاه های فرآوری و عدم تخصص کافی مدیران و کارشناسان است.

بشیری گفت: درست است که نفت برای کشور ارزآوری می کند اما معادن ایران نیز بسیار غنی و ارزشمند می باشند و در صورت توجه می توانند برای کشور ارز آوری کنند. در حال حاضر میزان نقدینگی در معادن بسیار پایین است در صورتی که بعید می دانم کمبود نقدینگی در صنعت پتروشیمی وجود داشته باشد.

وی خاطر نشان کرد: هنگامی که ماشین آلات مناسب و سالم نداریم و برنامه ریزی مناسبی هم برای رشد و توسعه صنعت سنگ نداریم نمی توان توقع بیش از این داشت، بدیهی است که با این وضعیت کیفیت تولید کاهش می یابد و قدرت رقابت در بازارهای جهانی را از دست می دهیم. به دلیل بسیاری از کمبودها در حال حاضر نمی توانیم با کشورهایی نظیر ایتالیا و چین رقابت کنیم.

وی در پایان گفت: انجمن های سنگ قدرتی برای برطرف کردن برخی مشکلات ندارند و اکثراً شنونده مشکلات مردمی هستند. مهمترین اهدافی که این انجمن ها پیگیری می کنند هموار کردن صادرات و استفاده از تکنولوژی به روز در کارخانه ها است که در این زمینه تا حدودی موفق بوده اند.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

بیست + 15 =