برند سازی، حلقه گمشده صنعت سنگ ایران

برند سازی، حلقه گمشده صنعت سنگ ایران

244
0

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، محمد اکبری پژوهشگر برند و بازارسازی یادداشتی بدین شرح را در اختیار مجله دنیای سنگ قرار داده است: در ابتدا باید گفت برند سازی خاص بنگاههای اقتصادی نیست و در جهان امروز بسیاری از اندیشمندان، هنرمندان، سیاستمداران، فعالین اجتماعی، ورزشکاران و… با بهره گیری از فرایند برندسازی مشخص در جامعه به سطح بالایی از تاثیرگذاری دست یافته اند و همراه با بنگاه های اقتصادی، مراکز آموزشی و دولت ها، زنجیره ای قابل تامل از برندها برای خلق ارزشهای کشوری شده اند که تاثیر مثبت آن را در سبک زندگی و عادت و رفتارهای فرهنگی، توسعه های اجتماعی و … می توان دید.

روش ها و استراتژی های برندسازی ابزاری است قدرتمند جهت تصاحب بازارهای داخلی و نفوذ در بازارهای جهانی که در این مهم مصداق های نهان و نمایان همانند کمپانی های خودرو ( بنز، بی ام و، تویوتا ) تکنولوژی (مایکروسافت، اپل، دل) اطلاعات و خدمات ( گوگل، یاهو) پوشاک ( نایک، آدیداس ) ماشین آلات صنعتی ( کاترپیلا، ولوو) تجهیزات عمرانی مثل مولدهای نیرو( کامینزپاور، پرکینز، استنفورد) تجهیزات اداری ( کانن، اچ پی، پاناسونیک) لوازم خانگی ( سامسونگ، ال جی، بوش، زیمنس) دنیای مد (گوچی، ورساچه) محصولات آرایشی بهداشتی ( مک، میک آپ، کلینیک) ومصداق های بیشماری در صنایع و بخش های مختلف را می توان نام برد که نه تنها با اجرای صحیح پرچم دار کشور خود هستند بلکه مفاهیم جدیدی در سیستم بازاریابی ایجاد کرده اند.

اینکه برخی، برندسازی را تنها شامل اقلام هویت بصری و استفاده از ابزارهای تبلیغاتی و روابط عمومی می دانند خود یکی دیگر از اشتباهات افراد و سازمان ها است. برند سازی فرایندی است مشخص که با درک و مطالعه صحیح از بازار و مخاطبان وشناخت از ماهیت شخصی و سازمانی و بر اساس اهداف مشخص فردی و یا سازمانی به وسیله استراتژی های حرکتی شکل گرفته و بیانگر هویت و شخصیت یک شخص و یا سازمان، شهر و کشور می باشد.

به عنوان مثال، تماس تلفنی با یک سازمان و نحوه پاسخگویی، کیفیت ارائه محصول و خدمات، توجه به روش های زیست محیطی، فعالیت های خیر خواهانه، تکنولوژی های تولیدی، مهارت های فردی، دستاوردهای فردی و سازمانی، تجربه های ارتباطی و …همه و همه بخشی از شناخت مخاطبان از برندها هستند. به نظر می رسد متاسفانه ما در نظام کلی و طرح ریزی های کلان در موضوعات مختلف من جمله برندینگ، به آن بی توجه و از دستاوردهایش بی بهره ایم. اوج این بی توجهی زمانی بیشتر مایه تاسف است که ما در بخش ها و موضوعات مختلف افراد مشهور و مورد توجه را نادیده گرفته و در طرح های کلان برندسازی کشوری معمولا از حضور و دانش آنها بی بهره ایم.

این امر نه تنها درمورد مشاهیر بلکه در بکار گیری صحیح بخش هایی غنی از زیرساخت ها که زنجیره خلق ارزش برای یک کشور می باشند مانند گردشگری، رقابت های ورزشی، فرهنگ و هنر، کالاهای تولیدی، میراث فرهنگی و… به وضوح دیده می شود. پس تا زمانی که توجه مکفی به زنجیره کلان برند سازی برای یک کشور صورت نپذیرد برندینگ صنعت و در بحث اختصاصی این مقاله برندینگ صنعت سنگ و در اشل کوچکتر برندینگ نمایشگاهها و همایش های بین المللی سنگ با توقع دریافت بازخورد ایده آل و مثمرثمر، دوراز ذهن و عبث می نماید.

اما با تمام موارد ذکر شده در بالا که نوک پیکان آن به سمت دولتمردان و برنامه ریزان کلان کشور است نقش بنگاه های اقتصادی در این میان چیست ؟ و برای بنا نهادن زیرساخت های برندینگ چه باید کرد؟ در بنگاه های اقتصادی فارغ از اندازه و نوع فعالیت ( معدن، تبدیل و فراوری، بازرگانی) می بایست با مطالعه و شناخت، برنامه ریزی در بخش های اصلی سازمان صورت پذیرد. این برنامه ریزی ها عبارتند از:

  • برنامه ریزی منابع انسانی با استانداردهای جهانی
  • برنامه ریزی و اجرای مهندسی چرخه استخراج، تولید و عرضه محصولات و خدمات با استانداردهای جهانی
  • طرح ریزی و اجرای سیستم کنترل کیفیت و ارائه محصولات و خدمات با استانداردهای جهانی
  • طرح ریزی و اجرای سیستم خدمات مشتری با استانداردهای جهانی
  • سیستم شکایات مشتری و ارتباط مشتری با استانداردهای جهانی
  • طرح ریزی و اجرای سیستم جامع تبلیغات و روابط عمومی
  • طرح ریزی و اجرای سیستم جامع بازاریابی و بازارسازی
  • طرح ریزی و اجرای بخش تحقیق و توسعه سازمانی
  • طرح ریزی و اجرای فرایند مدیریت پروژه های اجرایی و تمایم فرایندهای موجود در یک سازمان

موارد ذکر شده قدم های اول برای بنا نهادن زیر ساخت های برندینگ هستند که پس از طی کردن کمال گرایانه در این بخش ها می توان به راهکارهای ارتباطی نوین و خلاقانه با مخاطبان پرداخت و تجربه هایی قوی به صورت پیدا و پنهان در ذهن ناخودآگاه مخاطبان ایجاد کرد اما این فرایند از طریق صداقت در تفکر و بیان شناخت خود و بازارجهانی و اشراف به موضوعات وابسته توسط متولیان اشخاص و صاحبان مشاغل با موضوعیت برندسازی قابل دستیابی است.

به عنوان مثال شخصی مانند استیوجابز با رعایت مواردی که در بالا ذکر شد پس از مرگ خود میراثی ارزشمند در روش های رهبری، مدیریت سازمانی و بازارسازی برجای گذاشت به طوری که بسیاری از منتقدین ازاو به عنوان پیشگام و پیام آور تجارت نوین یاد می کنند؛ عنوانی که ما ایرانیان در اعصار گذشته از آن خود کرده بودیم.

برند برای ما ایرانیان از قدیم الایام به صورت فرهنگی در بخش های مختلف شکل گرفته و آشنا است و به عنوان مثال در دوران هخامنشیان استفاده از کتیبه های حکاکی شده حقوق بشر به عنوان بیانیه هایی از شخصیت کوروش تفکر و نقطه نظر سیاسی و اجتماعی او به صورت قوانین ، ضرب سکه در سیستم و مراوردات اقتصادی، پرچم ها و درفش های منقش به نمادهای ایرانیان، به کارگیری هنرمندان ومعماران و دانشمندان و نویسندگان برای خلق مجسمه ها، تندیس ها و سنگواره ها، بناها، برگزاری جشن هایی مانند نوروز، سپندارمزگان و خلق ادبی نمادها و الهه هایی نظیر میترا، آناهیتا، آریامن، مهراوه، ایندرا و …..مبین تفکر صحیح اجداد ما در بنا نهادن و خلق یک برند به نام ایران است. گویی آنها پیشگامان در بنا نهادن سنگ بناهای اولین برندسازی امروزی بوده اند که به جد، چه هوشمندانه این میراث تا به امروز همچنان پا برجا است.

اعلان های دیواری، پوسترها، بیلبوردها، نمایشگاه ها، جشن ها و همایش ها همه به عنوان ابزارهای قدرتمند جهت ساخت برند هستند هر چند که این دستاوردها در طول اعصار با تمام مخاطرات، مشکلات و مصائب زیادی روبرو بوده اند اما همچنان با قدرتی فزاینده باعث یکدلی و یکرنگی و تحرکات در جامعه می شوند. میراثی مانند جشن نوروز، سپندارمزگان، یلدا و… سندی است بر عمق اشراف اجداد در شناخت از فرهنگ و ذهن برنامه ریزشان در خصوص اعتلای فرهنگ و نهادینه کردن آنها با اهدافی از قبیل همبستگی، یاد آوری نکات اجتماعی، ایجاد شادی و سرزندگی اجتماعی و… در میان افراد جامعه و ترویج آن به جهانیان که امید می رود ما نیز با بهره گیری از میراث های ارزشمند اجدادمان، میراثی برای فرزندان ایران زمین به جای بگذاریم تا سبب آرامش و افتخار و اقتدارشان شود.

توجه به برند سازی در نمایشگاه های تخصصی سنگ

در ادامه این نگاره به طرح موارد پیشنهادی برند سازی به صورت تیتروار در خصوص برگزاری نمایشگاههای تخصصی سنگ می پردازم:

مدون سازی و تهیه نقشه بلند مدت و درنهایت یکساله شامل:

تحقیق، مطالعه و بررسی زیرساختهای نمایشگاهها و آنالیز نقاط قوت و ضعف، فرصت ها و تهدیدهای داخلیswot / تحقیق و مطالعه و بررسی زیرساخت های نمایشگاههای تخصصی در سایر کشورها از طریق ارزیابی swot/ تحلیل داده ها و اطلاعات و آماربه دست آمده/ هدفگذاری بلندمدت / تبیین استراتژی های حرکتی به صورت زمان بندی شده و بخش بندی آنها به صورت فاز های اجرایی/ تهیه کتابچه و مصوبات مربوط به طرح جامع توسعه و برگزاری نمایشگاهی و انتشار در میان متخصصین و رفع ابهامات و تصحیح آن/ ورود به مرحله اجرایی با توجه به مکانیزم های نوین مدیریت پروژه / بازبینی، نظارت واصلاح و تحقیق و توسعه طرح

بررسی و شیوه های تدوین نقشه های راه و طرح های توسعه اجرایی، موضوعی است بسیار مهم که از حوصله این نوشتار خارج و در مقالات بعدی به آن اشاره می شود. پر واضح است به دلیل عدم وجود طرح مدون و جامع در بخش دولت، اتاق بازرگانی، وزارت صمت و انجمن سنگ برای توسعه و برند سازی صنعت سنگ ایران و همچنین عدم تشکیل کارگروه پیاده سازی طرح جامع به دلیل کمبود امکانات و منابع بودجه در انجمن سنگ ایران، نقد و بررسی سیستم برند سازی نمایشگاهی صنعت سنگ خود به خود از درجه اعتبار ساقط است.

آنچه که واضح است روند فعلی در برنامه ریزی و اجرای برنامه های پیشبردی، محصول تفکرات سنتی، غیرکارشناسانه و هیجانی برخی از دست اندرکاران می باشد که با حداقل بازخورد به کار خود ادامه می دهند و خروجی آن در نمایشگاه بین المللی صنعت سنگ، همایش بین المللی صنعت سنگ، نمایشگاه بین المللی سنگ محلات، نشریات و رسانه های صنعت سنگ در پایین ترین درجه کیفی نسبت به استانداردهای بین المللی دیده می شود. امید است با توجه اساسی به دولت، شرکت سهامی نمایشگاه های بین المللی، اتاق های بازرگانی و مجریان نمایشگاه صنعت سنگ ایران در حوزه نمایشگاه های داخلی فضا برای ایجاد تعاملات بخش سرمایه گذار داخلی و خارجی مطلوب تر گردد و شاهد مذاکرات و تفاهمات بین المللی نمایشگاهی با مراکز نمایشگاهی معتبر دنیا در سال ۹۷ باشیم و انجمن سنگ و مجریان نمایشگاهی به فعالیت های غیر تخصصی و غیر کارشناسانه خود پایان داده و این مهم را به دست متخصصین بسپارند که در نهایت شاهد پیشرفت و پیشبرد صنعت سنگ ایران شویم.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

2 × سه =