بازار سنگ کشور در معرض تهدید جدی

بازار سنگ کشور در معرض تهدید جدی

رئیس انجمن سنگ ایران گفت: با وجود محصولات سنگی سایر کشورها، بازار سنگ کشور در معرض تهدید جدی قرار گرفته و باید برای اصلاح وضع موجود اقدام اساسی صورت گیرد.

240
0
ابوالقاسم شفیعی
ابوالقاسم شفیعی

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران به نقل از مهر، ابوالقاسم شفیعی ظهر چهارشنبه در همایش آغاز به کار نهمین دوره نمایشگاه بین المللی سنگ ایران در شهر نیمور محلات، اظهار داشت: در تمام کشورهای دنیا حوزه صادرات از مالیات معاف است ولی در کشور ما ۸۰درصد صادرکنندگان مشمول پرداخت مالیات هستند که باید در این مساله تجدید نظر شود.

وی افزود: وجود قوانین تنگ نظرانه در کشور مشکلات مختلفی را برای پیشرفت صنعت سنگ در ایران به وجود آورده است.

رییس انجمن سنگ ایران با اشاره به وضعیت بازار سنگ کشور اظهار کرد: با وجود محصولات سنگی سایر کشورها، بازار سنگ کشور در  تهدید جدی قرار گرفته است.

شفیعی تصریح کرد: لازمه تحقق اقتصاد مقاومتی در کشور حذف قوانین دست و پاگیر برای کمک به رشد تولید در ایران است و هم اکنون وجود قوانین تنگ نظرانه مشکلات مختلفی را برای پیشرفت صنعت سنگ در ایران به وجود آورده که باید با حذف آنها گام در مسیر تولید گذاشت.

رییس انجمن سنگ ایران خاطر نشان ساخت: وجود این قوانین دست و پاگیر باعث شده که صادرات ۹۶۰ هزار تنی سنگ در کشور به ۵۵۰ هزار تن کاهش پیدا کند که باید برای جبران آن اقدام کرد.

شفیعی با بیان اینکه درحال حاضر ذخایر سنگ کشور چهار میلیون تن است، افزود: ورود سنگ های مصنوعی به ایران تهدید جدی برای حوزه سنگ ساختمانی کشور ایجاد کرده و باید در این بخش اقدام جدی صورت گیرد.

وی با اشاره به بحث خام فروشی، این مساله را برای کشور مفید عنوان کرد و بیان داشت: کشوری مانند ایتالیا با دارا بودن تکنولوژی مناسب در بخش سنگ، ۴۷ درصد از سنگ خود را به صورت خام صادر می کند که این امر به دلیل غیر قابل پیش بینی بودن حوزه سنگ در آینده و تغییرات سریع این بخش است.

رییس انجمن سنگ ایران تاکید کرد: با توجه به نامگذاری امسال به نام سال اقتصاد مقاومتی هنوز شاهد اقدام جدی در این زمینه نیستیم و اصلاحی در مورد قوانین بیمه، مالیات و مشوق های تولید اتفاق نیفتاده است.

شفیعی افزود: اقتصاد مقاومتی باید در معنا محقق شود و با شعاری برخورد کردن به جایی نخواهیم رسید.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

شانزده − 10 =