صنعت سنگ ایران نیازمند ثبات در قیمت و کیفیت

صنعت سنگ ایران نیازمند ثبات در قیمت و کیفیت

خزانه دار و عضو اتحادیه سنگبری های تهران: زمانی می توانیم در صادرات حرفی برای گفتن داشته باشیم که کیفیت سنگ ما در دنیا حرف اول را بزند.

294
0
کارخانه سنگبری
کارخانه سنگبری

اکبر یزدانی خزانه دار و عضو اتحادیه سنگبری های تهران در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری سنگ ایران اظهار داشت: برای ورود به بازارهای بین المللی چاره ای نداریم جز اینکه قیمت ها را تا جایی که می توانیم پایین بیاوریم زیرا قیمت سنگ در ایران در مقایسه با قیمت سنگ در بازارهای بین المللی بسیار بالا است و همان سنگی که ما متری ۱۰۰ هزار تومان عرضه می کنیم ترکیه یا دیگر کشورها با قیمت ۶۰ الی هفتاد هزار تومان در بازار عرضه می کنند.

وی افزود: بالا بودن قیمت سنگ در ایران دلایل مختلفی دارد که یکی از این دلایل بالا رفتن قیمت سنگ کوپ در معادن است که هیچ گونه ثباتی در این نرخ وجود ندارد. متاسفانه هیچ نظارتی هم در این باره نیست.

خزانه دار و عضو اتحادیه سنگبری های تهران گفت: مساله دیگری که باعث بالا رفتن قیمت سنگ در ایران شده هزینه هایی است که از طرف دولت بر کارخانه دار تحمیل می شود و متاسفانه این هزینه ها هم هرچند وقت یکبار افزایش می یابد به نحوی که ما اصلا نمی توانیم قیمت سنگ را برای مدت یک سال ثابت نگه داریم.

وی اظهار داشت: کیفیت سنگ فرآوری شده در ایران از خیلی از کشورهای دنیا بالاتر است اما هنوز در این زمینه به بالاترین رتبه نرسیده ایم و رقبای جدی همانند ایتالیا و اسپانیا داریم. زمانی می توانیم در صادرات حرفی برای گفتن داشته باشیم که کیفیت سنگ ما در دنیا حرف اول را بزند.

وی ادامه داد: در حال حاضر چند سال است که دولتمردان وعده داده اند یارانه تولید را به صنعتگران می دهند اما تا کنون این مساله اجرایی نشده و هیچ یارانه ای بابت تولید به صنعتگران داده نشده است علاوه بر این ما شاهد هستیم که هر روز هزینه های برق، آب و مالیات افزایش پیدا می کند که این مساله عملا با بحث حمایت از تولید که توسط دولتمردان مطرح می شود منافات دارد.

یزدانی تاکید کرد: باید بسترهای لازم برای صادرات فراهم شود و ایران به عنوان کشوری که داد و ستد و تجارت های بین المللی در آن به راحتی انجام می شود در دنیا مطرح شود که این وظیفه دولتمردان است در صورت به وجود آمدن چنین فضایی می توان در مورد مسایل بعدی که شامل قیمت و کیفیت می شود اصلاحات مورد نظر را انجام داد.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید