اکبر زنگنه: رقبای خارجی ما ایتالیا، اسپانیا و چین هستند

اکبر زنگنه: رقبای خارجی ما ایتالیا، اسپانیا و چین هستند

عضو هیات مدیره و بازرس انجمن سنگ ایران: «شرکت سنگ ایران مرمر»  تاکنون به کشورهای کانادا، استرالیا، کنیا، مالزی، فیلیپین، امارات متحده عربی، عربستان، ارمنستان، روسیه، ازبکستان، چین، ایتالیا، اسپانیا، آلمان، اتریش و سوئد صادرات داشته است.

582
0
اکبر زنگنه
اکبر زنگنه

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران به نقل از ماهنامه حجار، اکبر زنگنه عضو هیات مدیره و بازرس انجمن سنگ ایران در رابطه با چگونگی شروع و انجام صادرات «شرکت سنگ ایران مرمر» اظهار داشت: این شرکت فعالیت صادارتی خود را از سال ۱۳۵۹ آغاز کرده است. سوابقی از صادرات قبل از انقلاب که پدرم انجام می داد موجود بود و ارتباطاتی در این زمینه وجود داشت. پدرم در امارات و کویت دوستانی داشت و این صادرات با همان ارتباطات قبلی انجام شد.

وی افزود: پدرم قبل از انقلاب همیشه به نمایشگاه ایتالیا می رفت و ازسال ۱۳۴۴ تا زمان تاسیس این کارخانه با آنها ارتباطاتی داشت. در این ارتباطات یکی سری دوستان ایتالیایی پیدا کرد و بعد از انقلاب از سال ۵۹ هم زمان با صادرات سنگ به کویت و امارات دوستان ایتالیایی ما متقاضی سنگ شدند و سنگ خام به آنها می دادیم.

وی تصریح کرد: اولین پارت سنگ خامی که من صادر کردم سنگ خام تراورتن قرمز آذرشهر بود. همزمان با سنگ کوپ، سنگ بریده ۶۰*۶۰ را نیز به ایتالیا می دادیم و ارتباط با ایتالیا بیشتر شد.

وی اذعان کرد: در این فاصله یعنی تا سال ۶۵ صادرات سنگ مرمر ما به صورت بریده شده با ارسال دو کانتینر به استرالیا شروع شد و بعد تداوم پیدا کرد کم کم بازار آمریکا را شروع کردیم.

عضو هیات مدیره و بازرس انجمن سنگ ایران خاطر نشان کرد: به تدریج تعداد کشورهایی که ما با آنها کار می کردیم زیاد شد و دوستان دیگری نیز وارد این حیطه شدند و تصمیم گرفتیم «شرکت سنگسازان ایران» که متشکل از ۱۰ کارخانه معتبر که به لحاظ فکری بهم نزدیک بودند را تاسیس کنیم. این اولین الگوی یک شرکت تخصصی در زمینه صادرات بود.

وی خاطر نشان کرد: «شرکت سنگسازان ایران» یک هیات مدیره مجزا داشت و در بخش های مختلف بازارهای خارجی مستقل عمل می کرد و در چند سال اولیه رشد بسیار زیادی داشت زیرا از تجمیع امکانات سود می برد ولی به دلایلی کم کم افت کرد و متوقف شد اما همچنان دوستی ها برقرار است.

زنگنه ادامه داد: «شرکت سنگ سازان ایران» حدود ۸ سال فعالیت داشت و در چندین نمایشگاه در تهران و ترکمنستان و اتریش و ایتالیا شرکت کرد.

وی در مورد صادرات «شرکت ایران مرمر» گفت: این شرکت تاکنون به کشورهای کانادا، استرالیا، کنیا، مالزی، فیلیپین، امارات متحده عربی، عربستان، ارمنستان، روسیه، ازبکستان، چین، ایتالیا، اسپانیا، آلمان، اتریش و سوئد صادرات داشته است.

وی تصریح کرد: عمده صادرات ما در همه ادوار سنگ فراوری شده و مقدار کمی هم نیمه فراوری شده بوده است. در مجموع صادرات ما سهم سنگ خام بیشتر از دو درصد نیست و نیمه فرآوری شده هم نزدیک به ۴ درصد است، بیش از۹۰ درصد صادرات ما سنگ های فراوری شده بوده اند. در حال حاضر هم به امارات، چین، ایتالیا و ازبکستان صادرات داریم.

وی در مورد رقبای خود در کشورهای مختلف گفت: نوع سنگ و فرآوری و کیفیت سنگ ما متفاوت است و رقیب داخلی نداریم و رقبای خارجی ما درسنگ مرمر ایتالیا و اسپانیا و چین هستند. البته رقبای داخلی نیز در این سالهای اخیر صادرات سنگ مرمر را شروع کرده اند ولی بازار آن قدر بزرگ است که جا برای همه دارد.

وی افزود: در گستره بین الملل باید یک سری فاکتورهای تجارت بین المللی رعایت شود مثلا اگر بازارهدف عربستان است حتما باید با فرهنگ آنجا آشنا شد چون تصمیم مشتری برای خرید بر مبنایی غیر از قیمت است، باید با زبان مشتری حتی در حد چند جمله محاوره آشنا بود، احترام به آداب و رسوم مشتری ایجاد صمیمیت می کند، البته تعهد به زمانبندی در انجام کار همواره از اصول اولیه ما بوده است.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

یک × سه =