اکبرزنگنه: بدون شناخت فرهنگ صادرات نمی توانیم موفق شویم

اکبرزنگنه: بدون شناخت فرهنگ صادرات نمی توانیم موفق شویم

عضوهیات مدیره و بازرس انجمن سنگ ایران: نقطه ضعف کشور ما در بحث صادرات عدم التزام به تعهد و قول و قرار است، اگر این مشکل رعایت شود ارتقای کیفیت محصول قابل دسترسی است.

264
0
اکبر زنگنه
اکبر زنگنه

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران به نقل از ماهنامه حجار، اکبرزنگنه عضو هیات مدیره و بازرس انجمن سنگ ایران اظهار داشت: یکی از مشکلات ما در بحث صادرات عدم شناخت فرهنگ صادرات است. برخی از همکاران ما فکر می کنند چون سنگ خود درون جعبه گذاشته اند صادر کننده هستند ولی این طور نیست و خیلی از مسائل باید رعایت شود.

وی افزود: نقطه ضعف کشور ما در بحث صادرات عدم التزام به تعهد و قول و قرار است. اگر این مشکل رعایت شود ارتقای کیفیت محصول قابل دسترسی است.

وی ادامه داد: این ضعف شناخت در فرهنگ صادراتی در بحث کیفیت هم هست، اول باید استاندارهای بازارهای هدف را مورد بررسی قرار داد شناخت ناکافی از فرهنگ صادرات اعم از ارتباط با مشتری و تولید کالا بزرگترین ضعف ما در صادرات است.

عضوهیات مدیره و بازرس انجمن سنگ ایران خاطر نشان کرد: تجارب گذشته نشان می دهد که ما در زمینه کار جمعی ضعف بسیار زیادی داریم. خبرگانی که می خواهند اتاق فکر تشکیل دهند در خیلی از موارد به یک اجماع نسبی هم نمی رسند چه برسد به یک اجماع قاطع.

وی تاکید کرد: باید فرهنگ کار جمعی را گسترش دهیم، ضعف ما در انجام کار جمعی باعث شده تا در کارخانجات خود ظرفیت ها خالی بسیار زیادی داشته باشیم، شاید علت این قضیه این است که بحث هزینه و سود خیلی خوب تعریف نشده و در نتیجه می بینیم کسانی موفق هستند که از الف تا یای کار را خودشان انجام می دهند و این اشتباه است و هزینه را بالا می برد.

زنگنه گفت: یکی از مشکلات در صادرات بحث قیمت است و اگر قیمت تمام شده شما پایین باشد برای ورود به بازارهای جهانی همیشه دست بالا را خواهی داشت.

وی تصریح کرد: رفع تحریم ها در حرفه ما بی تاثیر نیست زیرا ما با محدودیت های بسیار زیادی مواجه بودیم.

وی ادامه داد: تنها در یک صورت می توانیم در صادرات سنگ جهش ایجاد کنیم و آن هم ایجاد مشارکت با کشورهایی است که در این صنعت پیشرو هستند مثل ایتالیا. ایتالیایی ها دست برتر را ایجاد مد و فروش و طراحی دارند و مشارکت با آنها برای ما خیلی سود آورخواهد بود.

وی افزود: مشارکت با برخی کشورها به جهت در اختیار گرفتن یک سری بازارها و افزایش سهم ما در بازارهای مختلف می تواند تحولی بزرگ در صنعت سنگ ایجاد کند. اگر نتیجه برجام علاوه بر حذف محدودیت های بانکی امکان دسترسی ما به بازارهای عمده مصرف مانند امریکا، ژاپن و کره جنوبی و … باشد مطمئنا شاهد رشد صادرات سنگ خواهیم بود.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید