امیر خرمی‌شاد: ایران جزء ۱۰ کشور معدنی جهان است

امیر خرمی‌شاد: ایران جزء ۱۰ کشور معدنی جهان است

معاونت برنامه‌ریزی و توانمندسازی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران: نفت زمان زیادی است که بر بخش معدن سایه افکنده و تکیه بر درآمدهای نفتی باعث شده سایر ظرفیت‌های طبیعی موجود در کشور به طور کامل دیده نشود.

317
0
امیر خرمی شاد
امیر خرمی شاد

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران به نقل از صمت، امیر خرمی‌شاد معاونت برنامه‌ریزی و توانمندسازی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) اظهار داشت: بخش معدن و صنایع معدنی جزو بخش‌هایی است که می‌تواند در اقتصاد مقاومتی نقشی مهم ایفا کند. در واقع معدن و صنایع معدنی بخش‌های زیادی از ارکان اقتصاد مقاومتی را در بر می‌گیرد. بدون شک بخش معدن در زمینه منابع طبیعی ظرفیت‌های بسیاری در اختیار دارد. در واقع ۶۸ نوع ماده معدنی کشف شده، قرارگیری ایران در میان ۱۰کشور معدنی جهان و… از موضوعاتی است که نشان‌دهنده ظرفیت‌های فراوان داخلی در بخش معدن است. از سوی دیگر بخش معدن در زمینه نیروی‌انسانی نیز از توانمندی‌های خوبی برخوردار است، به طوری که این بخش غنی از کارشناسان، متخصصان و مهندسان معدنی است.

وی افزود: بخش معدن در مقابل تهدیدهای خارجی مقاومت بسیاری دارد زیرا انرژی، نیروی‌انسانی و مواد اولیه را در اختیار دارد. از سویی دیگر موقعیت‌های جغرافیایی کشور باعث شده تا به آب‌های آزاد دسترسی داشته باشیم. این موضوعی است که در توسعه بخش معدن و فعالیت‌های تجاری بسیار حائز اهمیت است. در کشوری مانند افغانستان که دسترسی به آب‌های آزاد وجود ندارد، هزینه فعالیت‌های معدنی به ویژه در حوزه صادرات بسیار بالا است، در حالی که ذخایر فراوانی از مواد معدنی را در اختیار دارد.

وی ادامه داد: ارزش‌افزوده بخش معدن بالا است، به ازای هر یک واحد سرمایه‌گذاری در بخش معدن ۳واحد ارزش‌افزوده ایجاد خواهد شد. بخش معدن و صنایع معدنی موضوعی به‌طور کامل مجزا از بخش نفتی کشور بوده و تداخلی با صادرات یا فروش نفت و محصولات نفتی ندارد. این موارد به تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی در بخش معدن کمک می‌کند. به اعتقاد من تا به امروز آن طور که باید به بخش معدن توجه نشده و جای کار بسیاری دارد، زیرا نفت زمان زیادی است که بر بخش معدن سایه افکنده و تکیه بر درآمدهای نفتی باعث شده سایر ظرفیت‌های طبیعی موجود در کشور به طور کامل دیده نشود.

وی تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب در فرمایشات نوروزی خود برای سال ۹۵، ۱۰محور کلی را برای اقتصاد مقاومتی مطرح کردند. اگر نگاهی به این ۱۰ محور داشته باشیم به راحتی نقش بخش معدن در تحقق اقتصاد مقاومتی قابل مشاهده است. به عنوان مثال، نخستین محور احیا و به حرکت درآوردن تولید داخلی است که خوشبختانه قسمت زیادی از زنجیره تولید داخلی کشور از بخش معدن آغاز می‌شود. همچنین در محور دوم که به شناسایی و تمرکز بر فعالیت‌ها و زنجیره‌های مزیت‌دار اقتصادی تاکید می‌شود؛ بخش معدن می‌تواند سردمدار مزیت‌های رقابتی کشور باشد. از دیگر محورهای اقتصاد مقاومتی که رهبر معظم انقلاب به آن اشاره دارند، مدیریت پول‌ها و منابع مالی است که از خارج کشور وارد می‌شود. بخش معدن در این زمینه می‌تواند جذب منابع را به خوبی انجام دهد، زیرا ظرفیت‌های فراوانی در این زمینه دارا است. از سویی دیگر رهبر معظم انقلاب بر بهره‌برداری از طرح‌های که سال‌ها قبل آغاز شده‌اند، تاکید داشتند. در این بخش به ویژه در حوزه صنایع معدنی طرح‌هایی وجود دارد همچون ۷طرح فولادی که در همین زمینه در امسال ۵طرح استانی فولاد در قسمت آهن‌اسفنجی به بهره‌برداری خواهد رسید. شرط انتقال فناوری در معاملات خارجی نیز از محورهای اقتصاد مقاومتی به شمار می‌آید که رهبر معظم انقلاب به آن اشاره داشتند و خوشبختانه این موضوع نیز در حوزه صنایع معدنی پررنگ و قابل رویت است.

۱+
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید