امضاء تفاهم نامه همکاری ایران و افغانستان در بخش معادن

امضاء تفاهم نامه همکاری ایران و افغانستان در بخش معادن

وزارت معادن افغانستان وعده داده است که از سال آینده استخراج و فرآوری 70 درصد از سنگ مرمر افغانستان را در داخل کشور انجام خواهد داد.

413
0
ایران افغانستان
ایران افغانستان

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، ایران و افغانستان تفاهم نامه همکاری در زمینه اکتشاف و استخراج معادن افغانستان امضاء کردند. این سند همکاری امروز پس از دیدار«محمدرضا نعمت زاده» وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران و «داوود شاه صبا» وزیر معادن و نفت افغانستان به امضای طرفین رسید.

براساس این تفاهم نامه دو کشور در زمینه اکتشاف و استخراج معادن افغانستان و صادرات آن به دیگر کشورهای جهان با یکدیگر همکاری خواهند کرد. افغانستان دارای معادن طلا، آهن، مس، اورانیوم، ذغال سنگ و سنگ های قیمتی و سنگ های تزئینی است. سنگ های مرمر افغانستان کیفیت بسیار بالایی دارند و در خود بی نظیر هستند.

محمدرضا نعمت زاده در دیدار با داوود شاه صبا وزیر معادن و نفت افغانستان گفت: ایران برای سرمایه گذاری مشترک در معادن افغانستان آمادگی کامل دارد. ایران و افغانستان می توانند با همکاری مشترک، معادن را استخراج و محصول آن را به کشورهای دیگر صادر کنند. ایران آمادگی دارد ماشین آلات صنعتی لازم را در اختیار وزارت معادن افغانستان قرار دهد. اولویت همکاری ما با آن دسته از معادنی است که به مرزهای ایران نزدیک است.

برپایه این گزارش، بخشی ازمعادن طلا وسنگ های قیمتی و تزئینی افغانستان توسط گروه های مخالف مسلح اداره می شود. مقام های افغان گفته اند که از سال آینده این معادن را از دست گروه های مسلح خارج خواهند کرد. وزارت معادن افغانستان وعده داده است که از سال آینده استخراج و فرآوری ۷۰ درصد از سنگ مرمر افغانستان را در داخل کشور انجام خواهد داد.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید