افزایش هزینه های کارگری در چین

افزایش هزینه های کارگری در چین

277
0
محمد علی عسگرزاده
محمد علی عسگرزاده

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، از جمله مواردی که از عوامل معجزه اقتصادی کشور چین در بسیاری از صنایع از جمله صنعت سنگ به شمار رفته است پایین بودن هزینه های نیروی انسانی بوده است.

با توجه به این که هزینه های کارگری ماهیانه که چیزی در حدود صد دلار بوده و تقریبا در طول سالهای دهه اول قرن حاضر میلادی سطح نسبی ثابتی داشته، کسی قدرت رقابت با سنگ فرآوری چین از بابت تامین نیروی انسانی را نداشته است. تنها زمینه رقابت برای بعضی از تولید کنندگان غیر چینی کیفیت بسیار بالا و یا اقلامی از سنگ بوده که در چین فرآوری نمی شد اما وقتی محدوده بحث به تیراژ انبوه می رسید دیگر جایی برای رقابت با سایر رقبا باقی نمی ماند.

تصویر چین تا سال ۲۰۱۳ به گونه ای تغییر یافته که در این سال بسیاری از شرکت های چند ملیتی دیگر چین را به عنوان سرزمینی با نیروی کار ارزان در نظر نمی گیرند. هزینه های کارگری و افزایش حقوق سالیانه بین سی تا پنجاه درصد در طی سالهای گذشته و در بسیاری از کارخانه های فرآوری سنگ باعث شده که به طور مثال در نزدیکی شیامن به سختی بتوانند نیروی کاری را پیدا کنند که حاضر به کار کردن در کارخانه های سنگ باشد. لذا کارخانه های سنگبری نیاز به اتوماسیون و تغییر خطوط تولید را احساس کرده و به مرور آنها را در کنار خطوط تولید قدیمی به کار گرفتند.

منبع: دانش سنگ

 

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

دوازده + 2 =