اعلام آمادگی چین برای مشارکت در پروژه های معدنی ایران

اعلام آمادگی چین برای مشارکت در پروژه های معدنی ایران

گروه سیتیک چین،‌ از برنامه تامین مالی برای طرح های معدنی و صنایع معدنی ایران خبر داد و اعلام کرد آماده ارایه ۱۰ میلیارد دلار در قالب فاینانس به ایران هستیم.

231
0
معدن سنگ
معدن سنگ

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)،‌ مدیر ارشد گروه سیتیک که همراه با تعدادی از مقامات آن شرکت با رییس هیات عامل ایمیدرو سخن می گفت، با اعلام خبر فوق تصریح کرد: پس از رفع تحریم ها و اجرایی شدن برجام، استراتژی خود را برای همکاری با ایران را تغییر داده و آماده ارایه ۱۰ میلیارد دلار در قالب فاینانس به ایران هستیم به طوری که این پتانسیل وجود دارد بخش قابل توجهی از این رقم به حوزه معدن و صنایع معدنی اختصاص یابد.

ژو یافانگ (Zhou Yafang) با بیان اینکه قائل به محدودیت برای فاینانس طرح های ایران نیستیم، تاکید کرد که مجوزهای لازم،‌ تا   ماه های پایانی سال جاری میلادی از دولت چین اخذ می شود و از سال ۲۰۱۷ این میزان تأمین مالی به طرح های ایران اختصاص داده می شود. این مقام گروه سیتیک اظهار داشت: طبق مذاکرات روز گذشته با وزارت اقتصاد ایران، ‌ شرکت بیمه چین (ساینو شور) نیز همراه و پشتیبان این برنامه خواهد بود.

وی تاکید کرد این رقم جدا از اعتباری است که بین دولت های ایران و چین در مرحله نهایی شدن است.

وی ارایه لیستی از اولویت های ایمیدرو برای جذب منابع مالی از سیتیک را خواستار شد و گفت: به عنوان نمونه آماده تامین مالی فاز دوم آلومینیوم جنوب هستیم اما این امر می تواند به بخش های دیگر همچون فولاد،‌ زغالسنگ،‌ مس و … نیز تسری یابد.

وی خواستار تشکیل کارگروهی از سوی دو طرف برای امضای تفاهمنامه ای به منظور اجرایی شدن فاینانس فوق شد و افزود: برنامه های تامین مالی این گروه از سوی سیتیک تراست (CITIC Trust) – به عنوان زیر مجموعه این گروه- اجرایی می شود.

رییس هیات عامل ایمیدرو نیز با ابراز خرسندی از فعال شدن و حضور مجدد ستیک درتامین مالی پروژه های توسعه ای ایران گفت: در حال حاضر حداقل ۲ میلیارد دلار پروژه هایی همچون طرح های فولاد (در سواحل جنوبی)،‌ مس،‌ صنایع پایین دستی آلومینیوم، زغالسنگ و امور زیرساختی از جمله اسکله منطقه ویژه پارسیان از اولویت های تامین مالی به شمار می آیند.

وی اظهار داشت: سیاست ایمیدرو بعنوان سازمان توسعه ای در بخش معدن و صنایع معدنی، جذب سرمایه و تامین مالی  به گونه ای است که بتواند پروژه های بزرگ صنایع معدنی را اجرا کند. کرباسیان تاکید کرد: هدف ایمیدرو این است که برنامه های پیش بینی شده برای تحقق ۵۵ میلیون تن فولاد، ۵/۱ میلیون تن آلومینیوم و پروژه های مس، با همکاری بخش خصوصی اجرا شود.

میزان دارایی های گروه سیتیک که از بزرگ ترین هلدینگ های چین محسوب می شود، به ۲۰۰ میلیارد دلار می رسد. این گروه سال گذشته ۱۰۰ میلیارد دلار وام برای شرکت های چینی تامین کرد.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید