اسدالله کشاورز: حقوق دولتی معادن قابل تقسیط است

اسدالله کشاورز: حقوق دولتی معادن قابل تقسیط است

254
0
اسدالله کشاورز
اسدالله کشاورز

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران به نقل از ایرنا، اسدالله کشاورز روز دوشنبه در همایش قوانین و مقررات صنایع معدنی در اصفهان گفت: میانگین عمق حفاری در بخش معدن کشور هنوز به ۵۰ متر هم نرسیده است. این رقم در برخی کشورهای دنیا بالای دو کیلومتر است.

وی ادامه داد: در نظر است میانگین عمق اکتشافات معدنی را به ۱۵۰ متر برسانیم که این اتفاق، انقلابی در بخش معدن کشور محسوب می شود.

به گفته کشاورز، ایران جزو ۱۰ کشور معدنی دنیاست اما هنوز در اکتشافات خود به ۵۰ متر هم نرسیده است و اگر به ۱۵۰ متر برسد شرایط بهتری در جهان پیدا خواهد کرد.

کشاورز با بیان اینکه ما در بحث اقتصاد مقاومتی تعریف پهنه های اکتشافی معدن را مطرح کرده ایم، گفت: در این راستا ۱۲۰ پهنه اکتشافی معدن در فضایی به مساحت ۱۲ هزار کیلومتر مربع در کشور تعریف شده است.

مدیرکل دفتر امور اکتشافات وزارت صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: در این پهنه بندی ها ما بدنبال پتانسیل های بزرگ معدنی در کشور هستیم.

وی افزود: اکنون در ۷ درصد از مساحت کل کشور پروانه بهره برداری معدن صادر شده که بسیار ناچیز است.

مدیرکل دفتر امور اکتشافات وزارت صنعت، معدن و تجارت، تعداد مجوزهای صادره در این بخش را ۱۸ هزار پروانه اعلام کرد و افزود: در بحث بهره برداری معادن ۱۲۰ هزار نفر اشتغالزایی مستقیم ایجاد شده است.

وی با تاکید براینکه در راستای حمایت از معدن داران، کارگروه های تعاملی با منابع طبیعی و محیط زیست ایجاد شده است، گفت: فضای اکتشافات معدن تخریب زیادی ندارد و با این کارگروه ها بدنبال تلطیف فضای کار معدن داران هستیم.

کشاورز همچنین در باره صلاحیت فنی و مالی معدن داران و گلایه فعالان این بخش، اظهار کرد: در این فضا معدن داران واقعی به این عرصه وارد می شوند اما سعی ما متعادل کردن این شرایط است.

کشاورز در باره ممانعت های محلی و دیگر مشکلات بخش معدن گفت: در معدن باید تخریب انجام شود تا به بهره برداری برسیم اما همکاران ما در دیگر ارگان ها با فضای بخش معدن بیگانه هستند.

وی همچنین در باره تامین گازوئیل موردنیاز معدن داران گفت: معدن داران در طول دوره بهره برداری خود باید حدود ۵ تا ۶ هزار لیتر سوخت گازوئیل ذخیره داشته باشند، زیرا در صورت نبود سوخت، کار آنها متوقف می شود.

کشاورز ادامه داد: در این شرایط، برخی مسوولان ارگان های دیگر میزان ذخایر سوخت معدن داران را قاچاق تلقی می کنند در حالی که معدن داران نیاز به پشتیبانی سوخت دارند.

وی در ادامه با اشاره به مشکلات فروش و پرداخت معدن داران نیز گفت: امروز بسیاری از معدن داران بخصوص فعالان سنگ های تزیینی محصولات خود را در قبال چک های یک و یا دو ساله می فروشند اما از طرف دیگر با مشکلات پرداخت حقوق دولتی مواجه می شوند.

مدیرکل دفتر امور اکتشافات وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: برخی از معدن داران بدلیل بی اطلاعی، با تاخیر اقدام به پرداخت حقوق دولتی می کنند و مشمول جریمه می شوند در حالی که در صورت اقدام به موقع، حقوق مزبور در مدت یک سال قابل تقسیط است.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید