اسدالله عسگراولادی: چین را شریک اول تجاری خود می‌دانیم

اسدالله عسگراولادی: چین را شریک اول تجاری خود می‌دانیم

رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین: در کشور ما انرژی ارزان و کارگر تحصیلکرده و مناسب وجود دارد و با استفاده از این موقعیت‌ها می‌توان شرایط مناسبی برای سرمایه‌گذاری با اولویت‌ بنگاه‌های اقتصادی کوچک و متوسط فراهم کرد.

555
0
اسدالله عسگراولادی
اسدالله عسگراولادی

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران به نقل از تسنیم، اسدالله عسگراولادی امروز در نشست مشترک ایران و چین در سازمان توسعه تجارت اظهار کرد: رئیس جمهور چین در سال ۲۰۱۳ پیشنهاد یک کمربند و جاده را برای توسعه همکاریها پیشنهاد داد که دولتمردان چین و ایران همت خود را در این زمینه و برای تحقق آن به کار گرفتند.

وی افزود: اتاق ایران و چین ۱۷ سال است که فعالیت رسمی داشته و به دنبال آن است تا روابط دو کشور را به جلو ببرد.

رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین با اشاره به اینکه وضعیت آمار تجاری دو کشور ایران و چین در گمرک‌های دو کشور متفاوت است گفت: دلیل این اختلاف آماری آن است که گمرک چین اطلاعات تجاری ترانزیت کالاهای افغانستان و پاکستان را نیز در تجارت ایران حساب می‌کند.

وی در ادامه سخنان خود با اشاره توسعه روابط تجاری دو کشور نیز گفت: ما می‌توانیم حجم روابط اقتصادی دو کشو ررا به ۶۰ میلیارد دلار برسانیم و در مدت ۱۰ سال امکان رسیدن این رقم به ۸۰ میلیارد دلار نیز وجود دارد.

عسگراولادی گفت: رئیس جمهور ما در دیداری که با مسئولان چینی داشت اعلام کرد که در مدتی ۲۰ ساله امکان افزایش حجم مبادلات تجاری به ۱۰۰ میلیارد دلار نیز وجود دارد که ما از آن استقبال می‌کنیم.

وی با بیان اینکه روابط ایران و چین به صورت ۵۰ ساله برنامه‌ریزی شده است، گفت: ما چین را شریک اول تجاری خود می‌دانیم و شرایط بعد از اجرای برجام تاثیری در روابط اقتصادی دو کشور نخواهد داشت.

رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین با اشاره به شرایط مناسب ایران برای سرمایه‌گذاری سایر کشورها از جمله چین گفت: در کشور ما انرژی ارزان و کارگر تحصیلکرده و مناسب وجود دارد و با استفاده از این موقعیت‌ها می‌توان شرایط مناسبی برای سرمایه‌گذاری با اولویت‌ بنگاه‌های اقتصادی کوچک و متوسط فراهم کرد.

عسگراولادی گفت: فعالیت‌های مشترک دو کشور و سرمایه‌گذاری‌های انجام شده مانند میخی که بر زمین کوبیده شده است پایدار و محکم است و ما حفظ این سرمایه‌ها را تضمین می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه بعد از ۷ سال بزرگترین هیئت تجاری چین به ایران آمده است، گفت: چابهار ایران موقعیت مناسبی برای استفاده به عنوان جایگزین دریایی جاده ابریشم در قرن بیست و یکم است.

رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین در ادامه سخنان خود با بیان اینکه چرا توریست های چینی به ایران نمی‌آیند و تعداد آنها بسیار کم است گفت: توریست‌های چینی ایران را به عنوان مقصد گردشگری خود نمی‌دانند و تنها چینی‌هایی که از ایران به عنوان محل ترانزیتی عبور می‌کنند چند روزی را نیز در ایران به گردشگری می‌پردازند.

عسگراولادی اضافه کرد: چین برای ما جایگاه ویژه‌ای دارد و با وجود این هیئت‌های تجاری اروپایی دسته به دسته به ایران می‌آیند اما این کشور جایگاه خود را برای ما خواهد داشت.

رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین گفت: ما تجارت ۵۰ یا ۶۰ میلیارد دلاری خود با چین را از دست نمی‌دهیم و نیازمند این هستیم که از شما کالا بخریم و بفروشیم.«۵۰ میلیارد دلار که هیچ ما حاضریم که ۷۰ میلیارد دلار کالا از چین خریداری کنیم فقط به ما بگویید که چگونه این پرداخت باید انجام شود».

عسگراولادی ادامه داد: «ما به بازرگانان خود نمی‌توانیم بگوییم که پول خود را داخل چمدان بگذارید و برای روابط تجاری به چین ببرید. اگر روابط بانکی با چین باز شود حضور بازرگانان ما در این کشور افزایش می‌یابد».

وی خطاب به مقامات چینی گفت: لازم است که شما برخی مسائل بانکی را در اولویت خود قرار دهید و باید اشاره کرد که ما خیلی به پول احتیاج نداریم بلکه به سهم بازار و تکنولوژی شما نیازمندیم.

رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین در پایان صحبت‌های خود گفت: بازار ایران تنها ۸۰ میلیون نفر نیست بلکه در اطراف ما بازاری با ظرفیت صادرات ۳۵۰ میلیون نفر وجود دارد.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

سه − دو =