اسحاق جهانگیری: توسعه‌ پایدار متکی به علم و فناوری است

اسحاق جهانگیری: توسعه‌ پایدار متکی به علم و فناوری است

معاون اول رئیس‌جمهور: اقتصاد دانش‌بنیان به این معناست که صنعت، کشاورزی و نفت ما دانش‌بنیان باشد و اداره کشور نیز براساس دانش مدیریت شود که زیرساخت اصلی این اتفاق دانشگاه‌هاست و در این راستا دانشگاه‌ها باید خود را مجهز کنند تا به دیگران سرویس دهند.

413
0
اسحاق جهانگیری
اسحاق جهانگیری

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران به نقل از ایسنا، اسحاق جهانگیری با بیان اینکه در جهت‌گیری اقتصادی ما باید دانش و فناوری حرف اصلی را بزند، اظهار کرد: اینکه می‌گوییم اقتصاد باید از اتکا به نفس خارج شود نیازمند آن است که حتما به پایه‌ای دیگر متکی باشد و در شرایط فعلی اقتصاد ما باید به فکر و اندیشه جوانان تحصیلکرده اتکا کند.

وی با اشاره به حضور حجم نیروی انسانی متفکر، تحصیلکرده جوان و متفکر در کشورمان گفت: این حجم از نیروی انسانی جوان می‌تواند خلاق اقتصاد دانش‌بنیان به معنای واقعی باشد پس باید رویکردهای دقیقی برای دستیابی به اقتصاد دانش‌بنیان اتخاذ کرد.

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به برگزاری جلسه‌ای به عنوان نفت دانش‌بنیان اظهار کرد: با دانشگاه‌های معتبر کشور قراردادهایی بسته شده و بیش از ۱۰۰۰ میلیارد تومان قرار است در اختیار دانشگاه‌ها قرار بگیرد تا دانش مورد نیاز تولید شده و نفت متکی به دانش داخلی شود؛ چراکه نفت از منابع غنی کشور ما و برنامه ما این است که بیش از ۲۰۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در صنعت نفت انجام دهیم.

وی با تاکید بر اینکه در تمام رشته‌های صنعتی نیازمند فناوری جدید هستیم، تصریح کرد: اقتصاد دانش‌بنیان به این معناست که صنعت، کشاورزی و نفت ما دانش‌بنیان باشد و اداره کشور نیز براساس دانش مدیریت شود که زیرساخت اصلی این اتفاق دانشگاه‌هاست و در این راستا دانشگاه‌ها باید خود را مجهز کنند تا به دیگران سرویس دهند.

جهانگیری با بیان اینکه دانشگاه‌ها در تولید دانش در داخل کشور نقش کلیدی دارند، گفت: اولین رسالت ما تجهیز دانشگاه‌هاست و دولت باید کمک کند دانشگاه‌های کشور به تجهیزات مورد نیاز آزمایشگاهی مجهز شوند.

معاون اول رئیس‌جمهور با بیان اینکه ما باید به تولیدات داخلی ایران افتخار کنیم و شرایطی ایجاد کنیم تا هر ایرانی برای استفاده از محصول داخلی احساس افتخار کند، افزود: متاسفانه نتوانستیم این فرهنگ را در ایران به وجود آوریم که مصرف تولید ایرانی باید یک فرهنگ شود.

جهانگیری با اشاره به ضرورت تقویت تولیدات داخلی در کشور گفت: باید نظام تعرفه‌ای مناسب حمایت از تولید داخل داشته باشیم، با قاچاق مبارزه کنیم و در بخش دولت نیز نظارت شود تا دستگاه‌های دولتی هیچ کالایی که در داخل تولید می‌شود را از خارج خریداری نکنند.

وی با بیان اینکه توسعه علم زیربنای همه توسعه‌ها در کشور است، افزود: توسعه‌ای می‌تواند پایدار باشد که متکی به علم و فناوری باشد و با توجه به سابقه تاریخی ایران در تولید علم و فناوری در دنیا نیاز است که به جایگاه قدیمی‌مان برگردیم و در این راستا باید به نخبگان توجه کرده و دانشگاه‌ها را محترم بشماریم.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید