استفاده از مرمریت در طراحی ساختمان

استفاده از مرمریت در طراحی ساختمان

403
0

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، در این بخش نگاهی اجمالی خواهیم داشت بر طرز استفاده و کاربری صحیح از سنگ مرمریت در طراحی ساختمان همچنین چگونگی کاربرد مرمریت با سایر سنگهای تزیینی.

با در نظر گرفتن کلیه عوامل موجود، محصولات سنگی مرمریت معمولا”برای احتیاجات متداول ساختمانی مورد استفاده قرار نمی گیرد و ترجیحا با توجه به کیفیت هر کدام، کاربردهای مختلفی برای آنها در نظرمی گیرند.

اغلب مرمریتها در اندازه های متوسط تا بزرگ کاربرد دارند و این ابعاد، زیباییها و طرحها بالقوه زیبای موجود در این سنگ را در معرض دید قرار می دهد. به طور کلی در مورد مرمریتی با طرحی مواج که با رنگهای مختلف غیر تکراری رنگ آمیزی شده است، اغلب طراحان بافت فیزیکی آن را، عنصر ضروری در حسن انتخاب سنگ در نظر می گیرند.

متداولترین نحوه کاربرد مرمریت ها در اشکال متوالی، چه طرحهایی که در یک راستا تشکیل شده اند و چه انواعی که در دو جهت تشکیل می شوند، تصویر آینه است.  این تصویر بسیار موثر و اثر گذار می باشد و اغلب در دکوراسیونها بی عیب و نقص تلقی می شود. در ابتدای امر، مرمریتها به منظور پوشش ابعاد کوچک و متوسط در مواردیکه انعکاس آینه قابل مشاهده باشد و دید خوبی را شامل شود، مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین این مورد در پوشش کف نیز کاربرد دارد، اگر چه در این مورد عرصه دید تا حدودی مایل و به هم فشرده است و زیبایی سنگ را محدودمی سازد.

لازم به ذکر است در مواردیکه هنگام استخراج از معدن، قطعات سنگ حاصله، فاقد شکل منظم و یا با شکستگی های عمیق و گسترده همراه باشد، این قطعات به عنوان کاشی استفاده می شوند. علاوه بر این، این نوع از تولیدات برای سنگهایی که طرح و شکل آنها در سطوح محدود بدون هیچگونه خسارتی ارزش کیفی خود را حفظ می کند نیز مناسب می باشد. سنگهایی با طرح و رنگ یکسان، فاقد جابجایی و حرکت مشخص رنگ و همچنین سنگهایی که رگه های عاری از حرکت محسوس داشته باشند نیز بدین حالت خواهند بود.

در برش قطعات یکسان برای کار بر روی یک طرح، در ابتدا از مرمریت ترکیب شده با انواع دیگرسنگ استفاده می شود که این امر به دلیل ترکیبات زیبای رنگی مرمریت ها سهم بسزایی در خلقشگفتی و زیبایی کار دارند. در چنین مواردی سنگهای مرمریت به عنوان عناصر دکوراسیون و طراحی توجه بیشتری را به خود جلب می کنند. در این هنگام اولویت با سنگهای براق و دارای رنگ بندی زیبا می باشد پس نمی توان بسیاری از ترکیبات را در ابعاد وسیع استفاده نمود.

واضح است که سنگهای سخت به دلیل کیفیت وزیبایی منحصربه فردشان، گیراتر ازمرمریت ها می باشند. مسائل مختلفی از جمله تو خالی بودن، ارتفاع سطوح ، شیب زیاد و ضربه های پی در پی در موردمرمریت ها مطرح می باشد . خصوصا” در مواردیکه ضربات بر روی قطعه ای در راستای مشخصمتمرکز باشند ، دلیل انتخاب سنگهایی با طرح و شکل شرقی جهت نصب در درازای کارمیباشد. درمواردیکه دسترسی به سنگها آسان باشد ، قطعات منحنی در پوشش ستونهای بزرگ کاربرد دارند .

کاربرد سنگ مرمریت هر چه باشد ، این نکته ضروری است که عموما” سطح آنها باید صیقلی شود ،در حقیقت ساب سنگ کاملترین مرحله کار است و سیمای کار را جلا می بخشد و سبب زیباتر شدن آنها می گردد.

اگر خواستار مرمریت هایی با انعکاس رنگهای گرم هستید نوع صیقلی آن به دلیل اینکه انعکاس درسطوح نرم بیشتر است و باعث طبیعی تر شدن چهره سنگ می شود ، پیشنهاد می گردد .

گاهی حکاکی بر روی سنگ به همراه سایر پرداختهای نهایی باعث پیدایش کنتراست رنگی جالب توجهی در سنگها می شود و جلوه خاصی به آنها می دهد.

در مرحله فرآوری، اغلب سنگها، باید بوسیله پر شدن از پوشش رزین، محکم شدن رگه های نرم ، پوشش پلاستیکی بر پشت سنگ ، به منظور دستیابی به محصولات نهایی محکم تری تقویت گردند. سنگهایی با ارزش زیبایی خاص اما با ساختار ضعیف باید بوسیله ورقه ای از مرمریت دیگرتقویت شوند.

با در نظر گرفتن سنگهایی با ضریب جذب بالا، در اغلب موارد پوشش ظاهری آنها توسط ماده اشباع شده ای که از خصوصیات مکانیکی، فیزیکی و زیبایی شناسی سنگها محافظت نماید، ضروری به نظرمی رسد.

علاوه بر استفاده ازمرمریت در طراحی ساختمان، بدون شک بیشترین کاربرد این نوع سنگ درمجسمه سازی است. پیرو گرایش سبک نئوکلاسیک بر استفاده از سنگها در ساخت اشکال و تندیس های انسانی، سنگ سفید ( گاهی کاملا” خالص ) و سنگهایی با رنگ گرمتر و متمایل به رنگ فیلی، بیشترمورد استفاده قرار می گیرند. در کارهای برجسته از سنگهایی که تک رنگ هستند و یا تغییر تونالیته بسیارکمی دارند، استفاده می شود. این سنگها شامل مرمریت های سیاه، قرمز و زرد هستند که اغلب بدون رگه می باشند و یا دارای رگه های نامحسوس هستند و می توانند طرحهای زیبایی را به نمایش بگذارند.

منبع : کتاب سوم راهنمای سنگ ایران

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

هجده + چهارده =