استانهایی که بیشترین حقوق دولتی معدن را پرداخت کردند

استانهایی که بیشترین حقوق دولتی معدن را پرداخت کردند

416
0
معدن سنگ
معدن سنگ

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران به نقل از ایرنا، بر پایه تحلیل آمارهای رسمی وزارت صنعت، معدن و تجارت، در پنج ماهه نخست امسال پنج هزار و ۴۰۰ معدن در کشور فعال بودند که سالیانه نزدیک به ۴۰۰ میلیون تن مواد معدنی از آنها استخراج می شود.

شمار معدن های استان چهارمحال و بختیاری ۱۸۳ واحد اعلام شد که در این دوره ۱۰۲ معدن فعال بودند. سنگ تزیینی، سنگ لاشه، سنگ گچ، سیلیس و خاک نسوز از جمله معدن های این استان است که پارسال یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن مواد معدنی از آنها استخراج شد.

در پنج ماهه پارسال دو میلیارد و ۵۰۰ میلیون و ۱۰۰ هزار ریال حقوق دولتی معدنی از این استان پرداخت شد که این میزان در مدت مشابه امسال به ۹ میلیارد و ۴۱۴ میلیون ریال رسید و رشد ۲۷۶٫۵ درصدی را ثبت کرد.

در پنج ماهه نخست امسال بیش از ۴۶۰ معدن فعال در استان تهران وجود داشت که بیش از ۵۰ درصد آنها شن و ماسه بود. منگنز، مس و سنگ لاشه از دیگر اقلام معدنی استخراجی محسوب می شود.

صاحبان معدن های این استان در این مدت ۱۱۲ میلیارد و ۱۰ میلیون و ۴۰۰ هزار ریال حقوق دولتی پرداخت کردند که نسبت به دوره مشابه پارسال (۴۰ میلیارد و ۸۱۷ میلیون ریال) ۱۷۴٫۴ درصد رشد کرد.

استان سیستان و بلوچستان در این دوره ۱۸۷ معدن فعال بویژه در زمینه سنگ تزیینی، مس، آنتیموان و سیلیس داشت.
حقوق دولتی معدن های این استان پارسال یک میلیارد و ۳۶۴ میلیون و ۸۰۰ هزار ریال بود که امسال به سه میلیارد و ۵۳۹ میلیون و ۸۰۰ هزار ریال رسید و ۱۵۹٫۴ درصد افزایش یافت.

آمار عملکرد در این دوره نشان می دهد استان های خراسان رضوی، کرمان و یزد بیشترین کاهش پرداخت حقوق دولتی معدن را در این مدت نسبت به دوره مشابه پارسال تجربه کردند.

میزان پرداخت حقوق دولتی معدن ها در پنج ماهه نخست امسال در مقایسه با دوره مشابه ۳۳٫۶ درصد کاهش یافت.
بر پایه آمارهای منتشر شده، میزان ذخایر معدنی کشور تا پیش از روی کار آمدن دولت یازدهم نزدیک به ۶۰ میلیارد تن ذخیره بود که نزدیک به ۴۰ میلیارد تن آن قطعی و بقیه احتمالی برآورد شد.

بر پایه تفاهمنامه مشترکی که بین سازمان ایمیدرو، زمین شناسی و معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت در آذرماه ۱۳۹۳ امضا شد، فعالیت اکتشافی ذخایر معدنی در گستره ۲۵۰ هزار کیلومترمربع در دستور کار قرار گرفته که یکی از دستاوردهای نخستین این اقدام، شناسایی ۲۰۰ میلیون تن سنگ آهن است.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید