ارزش‌افزوده و اشتغال سنگ مرمریت اصفهان غنی اما خاکستری

ارزش‌افزوده و اشتغال سنگ مرمریت اصفهان غنی اما خاکستری

شهرستان‌های خور، بیابانک، کاشان و اصفهان بیشترین ذخایر سنگ مرمریت را به خود اختصاص داده‌اند تا با توجه به استیجاری بودن بیشتر ماشین‌آلات و تجهیزات مورد استفاده در این معادن، سرمایه‌گذاری ۱۵۰ میلیارد تومانی به انجام رسیده و در مجموع برای بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ نفر به صورت مستقیم فرصت شغلی ایجاد کند.

280
0
معدن سنگ
معدن سنگ

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران به نقل از صمت، در اختیار داشتن ۲۴۵ میلیون تن ذخیره سنگ مرمریت برای بهره‌برداری از ۱۵۳ معدن دارای پروانه بهره‌برداری از سازمان صنعت، معدن و تجارت به همراه ۳۵ درصد کل واحدهای فرآوری سنگ کشور باعث شده بیش از ۲۵ هزار نفر در معادن اصفهان مشغول به فعالیت باشند تا این استان به عنوان قطب نخست فرآوری سنگ در کشور مطرح شود.

معادنی که اگر مشکل فرسودگی ماشین‌آلات و تجهیزات به همراه بازاریابی محصول در بازارهای هدف را برطرف کند به طور حتم می‌تواند به عنوان یکی از ارزآورترین کالاهای این استان به شمار رود.

قرار گرفتن در موقعیت‌های جغرافیایی مناسب از جمله مزیت‌هایی است که معادن غنی از کانی‌های مختلف را به منظور استخراج و بهره‌برداری در اختیار ساکنان هر منطقه‌ای قرار می‌دهد. معادنی که متناسب با نوع کانی می‌توانند از جایگاه ویژه‌ای برخوردار باشند. در این بین اصفهان با برخورداری از این مهم، کانی‌های مناسبی برای برداشت در خود جای داده است.

اسرافیل احمدیه
اسرافیل احمدیه

یکی از این منابع معدنی وجود بیش از ۲۴۵ میلیون تن ذخیره قطعی سنگ مرمریت است که رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت اصفهان آن را به عنوان یکی از مزیت‌های مهم معدنی در این استان برشمرد و گفت: تاکنون ۱۵۳ پروانه بهره‌برداری از معادن مرمریت از سوی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان صادر شده تا سالانه به صورت اسمی حدود ۳میلیون و ۷۰۰ هزار تن کانی از این معادن استخراج شود.

به گفته اسرافیل احمدیه شهرستان‌های خور، بیابانک، کاشان و اصفهان بیشترین ذخایر سنگ مرمریت را به خود اختصاص داده‌اند تا با توجه به استیجاری بودن بیشتر ماشین‌آلات و تجهیزات مورد استفاده در این معادن، سرمایه‌گذاری ۱۵۰ میلیارد تومانی به انجام رسیده و در مجموع برای بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ نفر به صورت مستقیم فرصت شغلی ایجاد کند.

بروز نبودن ماشین‌آلات و تجهیزات مورد استفاده در معادن کل کشور از مهم‌ترین معضلاتی است که باعث کاهش ارزش‌افزوده و رقابت‌پذیر نبودن محصول نهایی در بازارهای هدف شده است. احمدیه با تاکید بر این امر ابراز کرد: فرسودگی و مستهلک بودن ماشین‌آلات بهره‌برداری از معادن سنگ مرمریت استان، موجب کاهش مقاومت و شکنندگی سنگ به هنگام فرآوری می‌شود که ادامه این روند کاهش کیفیت و فراهم نشدن شرایط برای رقابت‌پذیری آن در بازارهای هدف را اجتناب‌ناپذیر کرده است. البته کوچک بودن محدوده استخراجی معادن یکی از مهم‌ترین دلایل استفاده نکردن صاحبان معادن از ماشین‌آلات و تجهیزات جدید است که باعث شده خرید و بهره‌گیری از تجهیزات نو دارای توجیه اقتصادی نباشد. به همین منظور برنامه‌ریزی‌های لازم برای تجمیع معادن سنگ مرمریت به منظور نوسازی و بازسازی ماشین‌آلات و فناوری در دستور کار قرار گرفته است.

وجود بیش از ۲ هزار واحد صنعتی و صنفی فرآوری سنگ و در اختیار داشتن حدود ۳۵ درصد کل واحدهای فرآوری سنگ کشور باعث شده اصفهان رتبه نخست فعالیت در این زمینه را به خود اختصاص دهد و در مجموع برای بیش از ۲۲ هزار نفر به صورت مستقیم فرصت شغلی ایجاد کند. البته در این بین فرسودگی ماشین‌آلات و فناوری قدیمی در تمام واحدهای فرآوری سنگ استان باعث شده محصول نهایی برای عرضه به بازارهای هدف از کیفیت مطلوبی برخوردار نبوده و راهی به بازارهای بین‌المللی نداشته باشند. به همین منظور برای دستیابی به آخرین فناوری‌های روز دنیا دریافت تسهیلات از صندوق ذخیره ارزی برای این واحدها در دستور کار قرار گرفته تا علاوه بر بالا بردن کیفیت سنگ فرآوری شده، از میزان دورریزی انواع سنگ‌ها کاسته و بتوان ارزش‌افزوده بیشتری را نصیب استان کرد.

نبود سرمایه در گردش، کمبود نقدینگی، فرسودگی ماشین‌آلات و تجهیزات، بالا بودن هزینه‌های استخراج و فرآوری سنگ، بی‌کیفیتی سنگ فرآوری شده، رکود در بازار فروش و… از مهم‌ترین مشکلاتی است که رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت اصفهان به آنها پرداخت و اظهار کرد: نوسازی و بازسازی ماشین‌آلات و تجهیزات مورد استفاده در معادن و واحدهای فرآوری مهم‌ترین دستاوردهایی است که می‌تواند برطرف‌کننده این مشکلات باشد به همین منظور برنامه‌ریزی‌های لازم در این زمینه در دستور کار سازمان قرار گرفته است.

کمبود معادن مرمریت رنگی
بالا بودن خلوص کانی‌های معدنی در هر منطقه‌ای وابستگی شدیدی به محل استقرار آنها روی رگه‌های استخراجی دارد. موضوعی که رییس سازمان نظام مهندسی معدن اصفهان به آن پرداخت و گفت: بالا بودن میزان خلوص سنگ مرمریت موجود در شهرستان‌های خور و بیابانک به نسبت شهرستان‌های میمه و کاشان باعث شده محصول فرآوری شده در این شهرستان‌ها صادرات محور باشند.

وجود برخی از معادن مرمریت در جنوب شرق اصفهان که از کیفیت بالایی نیز برخوردارند موجب شده این استان به عنوان یکی از قطب‌های استخراج و فرآوری سنگ مرمریت در کشور مطرح شود.

شهرام مبصر با بیان این مطلب ابراز کرد: نوع استخراج، کیفیت سنگ استخراجی، نوع فرآوری و… تاثیر فراوانی در صادرات محور شدن سنگ‌های استخراجی معادن مرمریت دارد. رویکرد صادرات محوری سنگ شهرستان خور از مهم‌ترین فرآیندهای برداشت معادن سنگ مرمریت است که ارزش‌افزوده مناسبی را نصیب استان کرده و می‌کند.

کمبود معادن مرمریت در اصفهان باعث شده تنوع رنگ در سنگ‌های مرمریت رنگی با کاهش همراه شود. مبصر با اشاره به این موضوع ابراز کرد: از نظر تنوع رنگی بیشتر مرمریت‌های استخراجی استان با رنگ‌های خاکستری و ارغوانی بوده که با توجه به قرارگیری استان در محدوده(زون)های مختلف معدنی، نوع برداشت از آنها با شیوه‌های متفاوتی انجام می‌شود.

همکاری مشترک برای حضور در بازارهای جهانی

مصطفی رناسی
مصطفی رناسی

انجام فرآیند استخراج، فرآوری، بازاریابی، فروش و صادرات محصول به وسیله واحدهای تولیدی و معدنی از بزرگترین و مهم‌ترین موضوع‌هایی است که مشکلات فراوانی را در تمام عرصه‌ها برای صاحبان صنایع و معادن ایجاد می‌کند. نایب رییس اتاق بازرگانی اصفهان با اشاره به این موضوع ابراز کرد: امروزه وجود شرکت‌های تخصصی صادراتی و وارداتی (بازاریابی و بازارسازی محصول در بازارهای هدف) باعث شده مقوله تولید، فرآوری و صادرات در تمام دنیا از هم جدا شوند این شرکت‌ها به راحتی بازارهای نیازمند به کالای تولیدی را شناسایی و به تولیدکنندگان معرفی می‌کنند.

امروزه برخی از واحدهای بزرگ تولیدی با در اختیار داشتن برخی متخصصان بازاریابی در داخل واحد خود اقدام به بازاریابی محصول در کشورهای هدف می‌کنند که این امر همواره نمی‌تواند پاسخگوی نیازهای تولیدکننده‌ها باشد و در بیشتر موارد این اقدام با موفقیت همراه نیست که در این میان به طور حتم واحدهای کوچک نمی‌توانند از این توانمندی بهره‌مند شوند.

مصطفی رناسی این را گفت و ادامه داد: توسعه شرکت‌های بازرگانی– صادراتی، حمایت از واحدهای صنعتی و معدنی، برگزاری دوره‌های آموزشی بازاریابی و بازارسازی، ارائه خدمات بازاریابی، ارائه خدمات پیمانکاری با همکاری «یونیدو»، نظارت بر نوع تولید، کیفیت به منظور رعایت قوانین استاندارد بین‌المللی از سوی واحدهای تولیدی برای عرضه محصول و… از جمله برنامه‌های در دستور کار اتاق بازرگانی استان برای توسعه صادرات محصولات فرآوری شده صنعتی و معدنی است.

خرید و فروش کالا در بازارهای بین‌المللی نیاز به تخصص ویژه و بهره‌مندی از تجربه‌های کارشناسان نخبه دارد که متاسفانه بسیاری از واحدهای صنعتی و معدنی کشور دارای این بخش مهم نیستند. رناسی با پرداختن به این مطلب اظهار کرد: با توجه به جدا شدن تخصص‌ها در دنیا امروزی تولید و صادرات، در صورتی که فرهنگ استفاده از شرکت‌های صادراتی و بازرگانی میان واحدهای معدنی و صنعتی استان و کشور جای خود را به‌دست بیاورد به طور حتم علاوه بر دستیابی به بازارهای هدف، ارزش‌افزوده بیشتری را به‌دست خواهد آورد.

در صورتی که واحدهای استخراجی یا فرآوری سنگ اصفهان به طور مشترک اقدام به صادرات محصول کنند علاوه بر کاهش هزینه صادراتی، در بازارهای هدف موفق‌تر عمل کرده و توسعه صادرات محصولات بیشتری خواهند داشت. نایب رییس اتاق بازرگانی اصفهان در این باره تصریح کرد: حضور مستقل تعداد زیادی از واحدهای تولیدی در بازارهای منطقه‌ای و فرا منطقه‌ای به طور حتم جز از دست دادن بازار سودی نخواهند داشت. به همین منظور ایجاد شرکت‌های بازرگانی مشترک بین واحدهای با محصول مشترک می‌تواند ارزش‌افزوده مناسبی را به همراه بازارهای پایدار نصیب آنها کند.

رعایت استانداردهای جهانی در تولید محصولات صنعتی و معدنی از مهم‌ترین فرآیندهایی است که در رقابت‌پذیری محصول نهایی در بازارهای هدف نقش بسزایی دارد و می‌تواند روند آن را با کاهش یا افزایش همراه کند. رناسی با تاکید بر این امر ابراز کرد: با توجه به رفع تحریم‌ها و ورود سرمایه‌گذاران، تاجران و بازرگانان خارجی به کشور اگر نتوان بر اساس نیاز بازار محصول تولید و عرضه کرد به طور قطع علاوه بر از دست دادن بازارهای داخلی، راهی به سمت بازارهای خارجی برای تولیدکنندگان و صاحبان صنایع باز نخواهد شد. به همین منظور واحدهای معدنی و صنعتی استان باید با روزآمد کردن فناوری، کاهش هزینه‌ها، افزایش کیفیت و… راه را برای حضور در بازارهای جهانی هموارتر کنند.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید