احمد ذاکری: ۶ پروانه اکتشاف معدن در قم صادر شد

احمد ذاکری: ۶ پروانه اکتشاف معدن در قم صادر شد

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت قم: از دیگر مشکلات بخش معدن افزایش همزمان مالیات بر ارزش افزوده و اجرای طرح هدفمندسازی، معدن کاری سنتی و عدم رعایت اصول مهندسی در بعضی معادن، پایین بودن فرهنگ معدن و معدنکاری در کشور، وجود دستورالعمل‌ها و مقررات دست و پاگیر در بخش معدن و رکود ساخت و ساز است.

270
0
احمد ذاکری
احمد ذاکری

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران به نقل از مهر، احمد ذاکری رئیس سازمان صنعت‎، معدن و تجارت استان قم اظهار داشت: ۶ فقره پروانه اکتشاف، چهار فقره گواهی کشف با ذخیره ۲ هزار و ۵۹۵ هزار تن و هزینه عملیات اکتشاف ۷۲۱ میلیون ریال، از جمله فعالیت‌های سازمان صنعت، معدن و تجارت قم در این مدت است.

وی صدور هشت فقره پروانه بهره برداری معدن با ذخیره قطعی هفت هزار و ۹۰۱ هزار تن و سرمایه‌گذاری بیش از ۲۰ هزار و ۶۴۵ میلیارد ریال و همچنین ۳۰ فقره اجازه برداشت به میزان هزار تن طی ۱۰ ماهه سال‌جاری در قم را از دیگر فعالیت‌ها عنوان کرد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت قم در ادامه گفت: انجام عملیات ژئوفیزیکی هوایی استان، پیگیری جاده دسترسی دریاچه نمک قم، پیگیری اقتصاد مقاومتی در بخش معدن، پیگیری اکتشاف طلا، طرح مطالعاتی زمین‌شناسی پزشکی استان، پیگیری امور مرتبط با HSEE در بخش معدن و اجرایی شدن سامانه کاداستر معادن استان از جمله اقدمات سازمان طی ماه‌های اخیر بوده است.

وی ادامه داد: از دیگر اقدامات انجام شده می‌توان به مزایده پهنه اکتشافی زواریون، اجرای دو طرح عمرانی بازرسی و نقشه برداری بخش معدن جهت افزایش نظارت با اعتباری بالغ بر هزار و ۳۰۰ میلیون ریال و همچنین اجرای عملیات تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی اشاره کرد.

ذاکری گفت: فرسودگی ماشین آلات معادن، کمبود تسهیلات مالی مورد نیاز جهت اتمام طرح‌های معدنی در حال اجرا، کمبود نقدینگی واحدهای معدنی جهت بهره برداری از ظرفیت خالی موجود، سخت­گیری در پرداخت تسهیلات جدید و عدم مشارکت بانک‌ها به معنای واقعی با بهره برداران معادن، عدم اجرای کامل و صحیح مالیات بر ارزش افزوده از جمله مشکلات در بخش معدن قم است که باید مورد توجه قرار گرفته و مرتفع شوند.

وی ادامه داد: از دیگر مشکلات بخش معدن افزایش همزمان مالیات بر ارزش افزوده و اجرای طرح هدفمندسازی، معدن کاری سنتی و عدم رعایت اصول مهندسی در بعضی معادن، پایین بودن فرهنگ معدن و معدنکاری در کشور، وجود دستورالعمل‌ها و مقررات دست و پاگیر در بخش معدن و رکود ساخت و ساز است.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید