احمد ذاکری: بانک‌های خصوصی قم از مشارکت در طرح‌های صنعتی اقتصاد مقاومتی...

احمد ذاکری: بانک‌های خصوصی قم از مشارکت در طرح‌های صنعتی اقتصاد مقاومتی امتناع می‌کنند

276
0
احمد ذاکری
احمد ذاکری

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران به نقل از تسنیم، احمد ذاکری در سیزدهمین جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان قم با اشاره به اقدامات صورت گرفته در زمینه رونق تولید استان با هدف تحقق اقتصاد مقاومتی اظهار داشت: ۷ محور در زمینه فرایند اعطای تسهیلات رونق تولید تعریف‌شده بود که تزریق نقدینگی به واحدهای تولیدی کوچک، متوسط و طرح‌های بیش از ۶۰ درصد در این راستا به استان‌ها ابلاغ‌شده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قم گفت: پس از اطلاع‌رسانی به متقاضیان، ثبت‌نام در سامانه بهین‌یاب، بررسی درخواست متقاضیان توسط کارشناسان، تهیه گزارش کارشناسی به کمیته کارشناسی و برگزاری ۲۰ جلسه کارشناسی، برگزاری جلسات مدیریتی کمیته بررسی و تائید پرونده متقاضیان، ارجاع پرونده‌ها به بانک عامل، عقد قرارداد و پرداخت تسهیلات به واحدها در راستای ارائه تسهیلات رونق تولید انجام‌شده است.

وی با بیان اینکه ۹۲۷ واحد به تفکیک ۴۹۳ واحد صنعتی و ۴۳۴ واحد کشاورزی در سایت بهین یاب ثبت‌نام کرده‌اند عنوان کرد:  در نهایت ۷۰ مورد از متقاضیان در کمیته کارشناسی در واحدهای صنعتی رد شده‌اند که حذف واحدهای سربی از جمله این موارد است.

ذاکری با اشاره به اینکه تاکنون ۳۶۶ واحد صنعتی و ۲۶۵ واحد کشاورزی به بانک‌ها معرفی‌شده‌اند تصریح کرد: ۱۱۲ مورد به عقد قرار داد منجر و ۱۰۴ واحد ۱۰۰ میلیارد تومان تسهیلات ۱۸ درصد دریافت کرده‌اند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قم با اشاره به همکاری بانک‌های استان در زمینه پرداخت تسهیلات رونق تولید بیان کرد: بانک‌های صنعت معدن ۱۷ فقره، ملت ۱۴ فقره، ملی ۹ فقره، سپه ۴ فقره، کشاورزی ۲ فقره و صادرات ۲ فقره و تجارت یک فقره تسهیلات به متقاضیان پرداخت کرده‌اند.

وی با انتقاد از اینکه بانک‌های خصوصی خود را برای مشارکت در طرح‌های صنعتی و تولیدی ملزم نمی‌دانند و حتی در جلسات شرکت نمی‌کنند خاطرنشان کرد: وثیقه یکی از مسائل و مشکلات واحدهای تولیدی است که اکثر بانک‌ها محل اجرای طرح را نمی‌پذیرند و آورده زیادی را برای تسهیلات ثابت می‌خواهند.

ذاکری با اشاره به مشکلات پیش روی متقاضیان بخش کشاورزی و صنعت در دریافت تسهیلات رونق تولید بیان کرد: سود بالا، بازپرداخت یک‌ساله، کافی نبودن میزان تسهیلات، مشکل وثیقه و قبول نکرد محل طرح، مدارک زیاد درخواستی، آورده زیاد برای تسهیلات ثابت وعدم پرداخت به علت معوقات و بدهی از مهم‌ترین موانع است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان ادامه داد: در بررسی عملکرد پرداخت تسهیلات رونق تولید استان قم در زمینه تعداد ثبت‌نام در بین ۳۱ استان رتبه ۲۵ کشوری را به خود اختصاص داده، در تعداد پرداخت نیز رتبه ۲۱ کشوری و در درصد پرداخت‌شده رتبه ۱۱ کشوری را به خود اختصاص داده‌ایم.

وی اظهار داشت: تعیین رابطان بانکی از کارشناسان سازمان، حضور کارشناسان رابط بانکی در بانک‌ها و پیگیری رفع مشکلات، تشکیل جلسات پایش تسهیلات بانکی در سازمان، تشکیل کمیته نظارت بر هزینه کرد تسهیلات، بازدید از واحدها و طرح‌های دریافت‌کننده تسهیلات از جمله برنامه‌های سازمان در طرح پرداخت تسهیلات رونق تولید استان است.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید