خلیل پور: برخی قانون های صنعت سنگ ثبات ندارند

خلیل پور: برخی قانون های صنعت سنگ ثبات ندارند

نائب رئیس انجمن تخصصی و معدنکاران و صنایه معدنی خوی: بسیاری از قانون هایی که برای صنف سنگ وضع شده ثبات ندارد و که این مساله باز هم به عدم مدیریت خوب بر می گردد. این مشکل، ضعف در دولت را نشان می دهد، زیرا این بی ثباتی در قانون باعث می شود که سرمایه داران خارجی به ایران اعتماد نکنند و معامله ای را با معدنداران و سرمایه داران ایرانی انجام ندهند.

221
0
معدن سنگ
معدن سنگ

احمد خلیل پور نائب رئیس انجمن تخصصی و معدنکاران و صنایع معدنی خوی در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری سنگ ایران اظهار کرد: به دلیل عدم مدیریت مناسب و همکاری دولت، تولید بسیار کاهش یافته است و بازار دچار رکود شدیدی شده است. چگونگی مدیریت و برنامه ریزی از نکات مهمی است که انجام صحیح آن برخی مشکلات اساسی را که باعث رکود بازار شده را از سر راه برمی دارد.

وی در ادامه گفت: بسیاری از قانون هایی که برای صنف سنگ وضع شده ثبات ندارد و که این مساله باز هم به عدم مدیریت خوب بر می گردد. این مشکل، ضعف در دولت را نشان می دهد، زیرا این بی ثباتی در قانون باعث می شود که سرمایه داران خارجی به ایران اعتماد نکنند و معامله ای را با معدنداران و سرمایه داران ایرانی انجام ندهند.

وی یاد آور شد: به عنوان مثال در سال گذشته قانونی در رابطه با صادر کردن سنگ خام وضع کردند اما امسال این قانون به جلوگیری از صادرات سنگ خام تبدیل شد. سوال این است که آیا درایران ماشین آلات مجهز و مدرن موجود است که خام فروشی نکنیم؟ متاسفانه در ایران ماشین آلات و دستگاه های موجود در کارخانه ها به صورت سنتی می باشند.

 نائب رئیس انجمن تخصصی و معدنکاران و صنایه معدنی خوی افزود: در کشور های اروپایی میزان استفاده از سنگ های خام و ضایعات به صورت صد در صد می باشد ولی در ایران حدود ۳۰ در صد از سنگ را استفاده و الباقی را به عنوان ضایعات سنگ و سنگ باطله دور می اندازند.

وی خاطر نشان کرد: جهت برون رفت صنعت از رکود می بایست مدیران توانا و کار آمد به صحنه بیایند تا بتوانند وضعیت رکود موجود را به وضعیت مطلوبی برسانند. همچنین لازم است مشکلات گمرکی بر طرف شود و دخالت وزارتخانه ها به حد اقل برسد.

خلیل پور گفت: دولت باید در زمینه برگزاری نمایشگاه های داخلی موقعیت های مناسبی را در اختیار شرکت کننده های خارجی قرار دهد تا تکنولوژی بین ایران و کشور های خارجی رد و بدل شود، تا بتوانیم در زمینه های مختلف پیشرفت لازم را داشته باشیم و دانش های خاص این صنعت را فرا گیریم.

وی ادامه داد: به دلیل اینکه قیمت های تمام شده در ایران بالاست توان رقابت با کشور های خارجی را نداریم و فقط می توانیم که تکنولوژی را از آن ها فرا گیریم.

وی یاد آور شد: هر استانی به منابع طبیعی نیاز دارد. معادن باید با منابع طبیعی ارتباط خوبی بر قرار کنند که این کار هم به مدیریت خوب و توانا احتیاج دارد.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید