احمد افشاری مطرح کرد: جذابیت بازار داخلی سنگ در حال احتضار

احمد افشاری مطرح کرد: جذابیت بازار داخلی سنگ در حال احتضار

فعال با سابقه صنعت سنگ: در حال حاضر حدود 1700 واحد معدنی و 6000 واحد سنگبری در کشور وجود دارد که می تواند سهم به سزایی در اقتصاد کشور ایران و اشتغال زایی داشته باشد.

312
2
کارخانه سنگبری
کارخانه سنگبری

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران به نقل از حجار؛ مهندس احمد افشاری در یادداشتی در مورد صنعت سنگ چنین نوشت: ایران کشوری پهناور است که دارای منابع و ذخائر طبیعی بسیار زیادی می باشد، وجود این منابع خدادادی موجب شده کشور ما مستعد رشد و توسعه در صنایع معدنی به ویژه صنعت سنگ باشد.

در حال حاضر حدود ۱۷۰۰ واحد معدنی و ۶۰۰۰ واحد سنگبری در کشور وجود دارد که می تواند سهم به سزایی در اقتصاد کشور ایران و اشتغال زایی داشته باشد اما متاسفانه به دلیل مشکلاتی که در حال حاضر گریبان گیر صنعت سنگ شده است تعدادی از این واحدها نیمه فعال یا غیرفعال می باشند.

علت این مساله از زاویای گوناگون قابل بررسی است اما شاید علت اصلی آن توجه بیش از حد به تامین نیاز بازار داخل کشور طی چند سال گذشته بوده است. در مدت یاد شده رشد بالای جمعیت کشور موجب افزایش تقاضا در بخش مسکن شد. این افزایش چه به صورت واقعی و چه به صورت حبابی مصرف بالای سنگ را به دنبال داشت به همین علت بازار داخلی به بازاری جذاب تبدیل شد و صنعت سنگ را گسترش داد.

اما این گستردگی در بخش صنعت چنانچه با تعیین نقشه  راه دقیقی همراه نباشد محکوم به شکست خواهد بود. احداث واحدهای کوچک تولیدی که عموما امکان تجهیز شدن به ماشین آلات مدرن و تولید با کیفیت در ابعاد و تنوع بالا را ندارند آسیب های بسیاری را به وجود می آورد که از جمله آنها می توان به تولید بی کیفیت بدون رعایت استاندارهای لازم اشاره داشت.

طی سه سال گذشته و پس از اعمال سیاست های دولت مبنی بر کنترل تورم و رکود ناشی از آن در بخش مسکن، بازار داخلی با کاهش مصرف مواجه شد و به تبع آن فروش واحدهای تولیدی کاهش یافت و انبارها مملو از سنگ گردید.

باید توجه داشت که آن چه در هر فعالیت اقتصادی از اهمیت بسیاری برخوردار است صرفا کار و تولید نیست بلکه نتایج آن است. عملکرد موفق در بخش تولید زمانی معنا پیدا می کند که توانایی تغییر شرایط موجود برای حرکت به سوی دستیابی به نتایج مطلوب را داشته باشد.

با توجه به نکات یاد شده در حال حاضر توجه جدی به دو موضوع لازم است در دستور کار قرار گیرد:

  • کاهش هزینه ها و افزایش راندمان و بهره وری
  • توجه ویژه به صادرات در دو بخش بازاریابی و بازارسازی که منجر به ایجاد بازارهای جدید شود

البته لازمه حضور در بازارهای جهانی که نیاز امروز صنعت سنگ است ایجاد تغییر و تحولات مهم و اساسی است که بخش از آن سهم دولت و بخشی از آن متوجه صنعتگران و تولید کنندگان سنگ می باشد.

دولت با پرداخت تسهیلات بانکی کم بهره به تولید کنندگان جهت واردات تکنولوژی مدرن روز دنیا و تسهیل شرایط صادرات و رفع موانع آن و در نظر گرفتن مشوق های صادراتی و الگو برداری از کشورهایی مانند چین، ترکیه و هند که با سرعت بالایی در حال توسعه صادرات صنعت سنگ هستند می توانند نقش خود را به خوبی انجام دهد و با رونق این صنعت در جهت سیاست توسعه صادرات غیر نفتی قدم برداشته و زمینه افزایش درآمد مالیات و افزایش اشتغال را فراهم نماید.

تولید کنندگان نیز با تغییر نگرش خود از تولید سنتی به تولید صادرات محور که لازمه آن رعایت خواست مصرف کننده خارجی از قبیل کیفیت بالا و ارائه تولید با رعایت استاندارهای لازم و قیمت مناسب و قابل رقابت است شرایط لازم جهت توسعه صادرات را فراهم کنند.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

2 دیدگاه ها

  1. با این نظر کاملا موافق هستم. به نظر من صادر کردن بی حد مجوز تولید در زمینه سنگ ساختمانی منجر شده تا با سرمایه اندک و به صورت انفرادی همه به به تولید سنگ پرداخته که همین امر دلیلی بر کاهش کیفیت به دلیل عدم قدرت خرید در به کار گیری تکنولوژی شده است.

    ۰

  2. با این نظر کاملا موافق هستم. به نظر من صادر کردن بی حد مجوز تولید در زمینه سنگ ساختمانی منجر شده تا با سرمایه اندک و به صورت انفرادی همه به به تولید سنگ پرداخته که همین امر دلیلی بر کاهش کیفیت به دلیل عدم قدرت خرید در به کار گیری تکنولوژی شده است.

    ۰

دیدگاهی بنویسید

11 − 8 =