ابوالقاسم شفیعی: صنعت سنگ ایران نیازمند جهش صادراتی است

ابوالقاسم شفیعی: صنعت سنگ ایران نیازمند جهش صادراتی است

رییس انجمن سنگ ایران: امروز وزن سنگ خام تولیدی کشور سالیانه به 15 میلیون تن می رسد اما ارزش صادرات این بخش از 170 میلیون تا 200 میلیون دلار فراتر نمی رود و به جهش صادراتی نیاز داریم.

845
0
ابوالقاسم شفیعی
ابوالقاسم شفیعی

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران به نقل از ایرنا، «ابوالقاسم شفیعی»رییس انجمن سنگ ایران گفت: امروز وزن سنگ خام تولیدی کشور سالیانه به ۱۵ میلیون تن می رسد اما ارزش صادرات این بخش از ۱۷۰ میلیون تا ۲۰۰ میلیون دلار فراتر نمی رود و به جهش صادراتی نیاز داریم.

وی افزود: یکی از رقیبان ایران در منطقه اکنون ۱۰ برابر ایران از این صنعت ارزآوری دارد،اما ۵۰ درصد معادن سنگ ایران را هم در اختیار ندارد.

وی اضافه کرد: شرایط ویژه اقتصادی موجب تقلیل معادن فعال سنگ شده است و از ۱۸۰۰ تا ۱۹۰۰ معدن فعال، به ۱۲۰۰ معدن رسیده ایم؛ در حالی که رقیب منطقه ای نزدیک ۴۵۴ معدن فعال سنگ دارد.

شفیعی یادآور شد: توافق برجام زمینه ارتباطات بهتر بین المللی را فراهم کرد و انجمن سنگ ایران نیز پارسال تفاهمنامه ای برای همکاری بهتر با انجمن سنگ ایتالیا امضا کرد که یکی از محورهای آن توسعه آموزش است.

وی گفت: موضوع جوایز صادراتی از نکات مهمی است که کشورهای رقیب ایران برای حمایت از فعالان در بخش تولید مورد استفاده قرار می دهند و اکنون در هشتمین نمایشگاه بین المللی سنگ های تزیینی، معدن، ماشین آلات و تجهیزات مربوط شرکت های ایتالیایی به پشتوانه دولت این کشور حاضر شده اند و هیچ هزینه ای پرداخت نمی کنند.

شفیعی اضافه کرد: پیشینه حضور ایران در بازارهای صادراتی سنگ جهان به بیش از دو دهه می رسد اما تاکنون نتوانسته است سهم مناسبی از بازار را به خود اختصاص دهد.

وی اضافه کرد: گزارش های بین المللی نشان می دهد ایران از نظر تنوع رنگ سنگ های تزیینی در جایگاه نخست دنیا قرار گرفته اما نتوانسته ایم از آن بخوبی استفاده کنیم.

به گفته رییس انجمن سنگ ایران، اکنون شمار واحدهای سنگبری کشور به ۶ هزار واحد رسیده است اما میزان استاندارد محصول آنها به بررسی و ارزیابی های کارشناسی نیاز دارد.

۱+
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

یازده + 2 =