ابراهیم رزاقی: قیمت واقعی دلار ۹۰۰۰ تومان است

ابراهیم رزاقی: قیمت واقعی دلار ۹۰۰۰ تومان است

اقتصاددان برجسته ایران: قیمت واقعی دلار در حال حاضر 9000 تومان است که با تعیین قیمت دلار  به اندازه 3000 تومان توسط بانک مرکزی عملا داریم 6000 تومان سوبسید به تولید کننده خارجی می دهیم.

386
0
ابراهیم رزاقی
ابراهیم رزاقی

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، دکتر ابراهیم رزاقی اقتصاددان برجسته ایران در برنامه «توقف ممنوع» شبکه پنج اظهار داشت: قیمت واقعی دلار در حال حاضر ۹۰۰۰ تومان است که با تعیین قیمت دلار  به اندازه  ۳۰۰۰ تومان توسط بانک مرکزی عملا داریم ۶۰۰۰ تومان سوبسید به تولید کننده خارجی می دهیم و کسانی در این بین سود می برند که در کار واردات هستند.

وی افزود: در این وضعیت تولید کننده داخلی به هیچ وجه نمی تواند با تولید کننده خارجی رقابت کند چون تولید کننده خارجی دارد سوبسید از ما دریافت می کند.

وی خاطر نشان کرد: متاسفانه قیمت دلار به صورت کاملا مصنوعی تعیین شده  است. قیمت واقعی دلار توسط بانک مرکزی اعلام نمی شود و در ابهام است. تجربیاتی که چین و ژاپن در این مورد داشته اند بسیار ارزنده است چین و ژاپن قیمت دلار را بالا تعیین کردند و دلار را با قیمت بالا از صادر کننده خود خریدند این رویه باعث شد تا تولید داخلی رونق بگیرد و تجار چین و ژاپن به سمت واردات کالا نروند.

وی اظهار داشت: الان با این دلار ارزانی که در کشور ما وجود دارد تجار ما دلار را به بانک مرکزی نمی فروشند چون قیمت آن به صورت مصنوعی پایین نگه داشته است. تجار ما به جای فروش دلار به بانک مرکزی کالا وارد و چند برابر سود می کنند و به این شکل تولید داخلی نابود می شود.

وی تاکید کرد: این رویه باعث ناکامی تولید داخلی و نا امیدی و سرخوردگی مردم شده است، آمار بیکاری در اوج خود قرار دارد و بسیاری از حقوق بگیران ما زیر خط فقر زندگی می کنند.

وی یادآور شد: طبق قانون اساسی دولت باید برای مردم ایران مسکن و آموزش رایگان و بهداشت و درمان رایگان فراهم کند در صورتی که در برخی از این موارد غفلت شده است.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

6 − شش =