آیت الله همدانی: دریافت جریمه دیرکرد از وام حرام است

آیت الله همدانی: دریافت جریمه دیرکرد از وام حرام است

مرجع تقلید شیعیان: دریافت دیرکرد از جریمه و تعیین مهلت برای پرداخت دیرکرد از مصادیق کارهای نامشروع بانک‌ها است. بانک‌ها در صورتی در خدمت مردم و اسلام هستند که بدون ربا کار کنند و به تولید مفید بپردازند.

355
0
آیت الله حسین نوری همدانی
آیت الله حسین نوری همدانی

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، آیت الله العظمی حسین نوری همدانی شامگاه سه‌شنبه در دیدار با رئیس شورای هماهنگی بانک‌های کل کشور اظهار داشت: بانک‌ها باید با تبعیت از اسلام اقتصاد جامعه را فعال و پویا نگه دارند. صاحب تفسیر المیزان بزرگ‌ترین فساد و گناه را در جنبه سیاسی ولایت کفار و از لحاظ اقتصادی ربا خواری می‌داند.

وی افزود: بانکداری غربی‌ها برپایه و اساس ربا استوار شده است اما اسلام تاکید کرده است که در قبال قرض نباید سود و بهره گرفت. اسلام می‌خواهد پول در مقابل کار و تولید باشد اما اقتصاد غربی پول را برای استثمار و بهره وری به کار می‌اندازد.

وی تصریح کرد: برخی بانک ها به کارهای تجاری روی آورده اند که این اصلا درست نیست، چند بار و چگونه باید به بانک ها بگوییم که پول مردم را در خدمت تولید و رونق کشاورزی بگذارید تا بشنوند و اجرا کنند. کار ما در مقابل بانک‌ها به التماس رسیده است.

استاد برجسته حوزه علمیه اظهار داشت: عدم استفاده از فرصت‌های کشاورزی و زراعی در ایران باعث تاسف است، حتی یک وجب خاک غیر مفید در کشورهای غربی وجود ندارد و تمام امکانات و زیرساخت‌های آنها در اختیار کشاورزی است.

وی تاکید کرد: دریافت جریمه دیرکرد از وام حرام است. با توجه به نظرات امام خمینی(ره) هرگاه در قرض عقد جاری شود و در مقابل دیرکرد شرط شود که جریمه‌ای دریافت می‌شود جایز به اخذ دیرکرد و آن هم تنها برای یک بار هستیم.

آیت الله نوری همدانی ادامه داد: دریافت دیرکرد از جریمه و تعیین مهلت برای پرداخت دیرکرد از مصادیق کارهای نامشروع بانک‌ها است. بانک‌ها در صورتی در خدمت مردم و اسلام هستند که بدون ربا کار کنند و به تولید مفید بپردازند. اخیرا برخی بانک‌ها پیش از پرداخت وام پول وام دهنده را مسدود می‌کنند که این کار کاملا حرام و غیر شرعی است.

مرجع تقلید شیعیان تاکید کرد: در دریافت وام حرام، گیرنده، دهنده و تنظیم کننده وام گناهگار هستند، روزی نمی‌شود که در مورد عملکرد بانک‌ها شکایت نامه‌ای به دفترم ارسال نشود.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

یک + یک =