آپارتمان؛ بزرگترین دشمن افراد سالمند و صنعت ساخت و ساز

آپارتمان؛ بزرگترین دشمن افراد سالمند و صنعت ساخت و ساز

مسئولین بسیاری از شهر های اروپا  به طور کل قید آپارتمان سازی و هر آنچه پله دارد را زدند و ساخت خانه های ویلایی هم سطح را در دستور کار خود قرار دادند.

286
0
خانه ای در سوئد
خانه ای در سوئد

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، در بسیاری از شهرهای بزرگ ایران به دلیل وجود تقاضای بسیار زیادی که در حوزه مسکن وجود داشت از یک سو و کمبود زمین از سوی دیگر آپارتمان سازی با جدیت انجام شد و این رویه بدون توجه به عواقب شوم آن به شهرهای کوچک ایران نیز تسری یافت.

در شهرهای بزرگ شاید بتوان آپارتمان سازی را با دلایل مختلف توجیه کرد اما توجیه کردن این پدیده شوم در شهرهای کوچک ایران که به هیچ وجه با پدیده کمبود زمین مواجه نیستند غیرقابل توجیه است.

علیرغم توضیحات گاه و بیگاهی که مسئولین درباره معضل کمبود مسکن و راهکارهای ساماندهی آن بیان می کنند هنوز به طور کامل مشخص نشده که گران شدن زمین در شهرهای کوچک و جمعیت پذیر با چه دلیلی صورت گرفته و چرا دولت در مورد واگذاری زمین های ارزان و پایین آوردن قیمت آن در۱۰۰۰ شهر کوچک و جمعیت پذیر ایران اقدام نمی کند.

طبق تحقیقات صورت گرفته توسط متخصصین کشورهای توسعه یافته، بزرگترین دشمن سلامتی افراد سالمند پله است، افراد سالمند اگر از روی پله بیافتند و جایی از استخوان آنها بشکند بزرگترین مصیبت بر سر آنها نازل شده است چون استخوان افراد سالمند به سختی جوش می خورد و یا اصلا جوش نمی خورد و ممکن است این افراد مجبور باشند تا پایان عمر در بستر بیماری بخوابند.

دولت های کشورهای توسعه یافته با یک حساب سر انگشتی به این نتیجه رسیده اند که هزینه های نگهداری یک بیمار استخوان شکسته سالمند در طول یک پروسه ۲۰ ساله یا بیشتر بسیار بالا و طاقت فرسا است؛ هم برای بیمارهم برای دولت. بنابراین مسئولین بسیاری از شهرهای اروپا  به طور کل قید آپارتمان سازی و هر آنچه پله دارد را زدند و ساخت خانه های ویلایی هم سطح را در دستور کار خود قرار دادند.

درایران برعکس کشورهای توسعه یافته صنعت آپارتمان سازی بسیار پر رونق است. آپارتمان هایی گران که از یک سو به دلیل قیمت بسیار بالا و بی دلیل، رکود ساخت و ساز در ایران را رقم زده اند و از سوی دیگر به دلیل داشتن پله های زیاد و نداشتن آسانسور در بسیاری از موارد به بزرگترین دشمن افراد سالمند بدل شده اند.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

5 × 1 =